fbpx

Mój profil zawodowy

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego rekruterzy wymagają od potencjalnych kandydatów, przesłania swojego CV do weryfikacji? Z bardzo prostego powodu, chcą wiedzieć KIM JESTEŚ. Rekruterzy mają konkretne zadanie. Muszą znaleźć osobę, która spełnia określone wymagania, posiada odpowiednie kompetencje i doświadczenie, dopasowane do oferowanego stanowiska. W związku z tym interesują go TYLKO kandydatury, spełniające wszystkie kryteria zamieszczone w ofercie pracy.

 

Większość CV składa się z dwóch stron formatu A4. Statystycznie, w przeciągu godziny od ukazania się ogłoszenia, rekruter dostaje około 50 aplikacji. Mamy więc 100 kartek. Czy się z tym zgadzamy, czy nie, rekruter NIE CZYTA całego dokumentu. On go SKANUJE i szuka słów kluczy. Możecie mi wierzyć, jeśli po „pierwszym rzucie oka”, nie znajdzie interesujących go treści, po prostu zamyka dokument. Rekruter szuka Twojego PROFILU ZAWODOWEGO. Umieść go w CV, a na pewno podwyższysz skuteczność swojego dokumentu.

 

Profil zawodowy to odpowiedź na pytania:
 • kim jesteś?
 • co potrafisz?
 • jaką masz wiedzę?
 • jakie masz doświadczenie?
 • dlaczego mam Cię zatrudnić?

 

Profil zawodowy jest zwięzły i konkretny. Nie ma w nim miejsca na „lanie wody”, ani kłamstwa. Musi być dopasowany do branży i stanowiska, na które aplikujesz. Pamiętaj, możesz mieć kilka profili zawodowych. Kiedy zapytałam znajomych ile mają przygotowanych CV, w większości odpowiedzieli, jedno. Ja mam trzy. Różnią się „tylko” profilem zawodowym, w którym zwracam uwagę na inne aspekty mojego doświadczenia. Ty też musisz się nad tym zastanowić. Ile tak na prawdę możesz mieć profili? Moje zestawienie wygląda następująco: handlowiec (profil główny), HR-owiec, organizator eventów.

 

Do mojego profilu głównego stworzyłam następujący opis:

 

Doradca Kluczowych Klientów (kim jesteś?) z 6‑letnim, popartym sukcesami, doświadczeniem w sprzedaży usług i produktów oraz obsłudze klientów indywidualnych – ponad 1500 menedżerów wyższego i średniego szczebla (jakie masz doświadczenie?). Dzięki pozytywnemu nastawieniu oraz ciekawości ludzi i świata z łatwością nawiązuję długotrwałe relacje biznesowe, diagnozuję potrzeby klienta oraz negocjuje zgodnie z jego typem osobowości (jaką masz wiedzę?) Stale i konsekwentnie dążę do wyznaczonych celów, dzięki czemu skutecznie zamykam proces sprzedaży, również w sytuacjach problemowych. Charakteryzuję się umiejętnością pracy w zespole. Posiadam zdolności planistyczne i organizacyjne. Jestem wielozadaniowa (dlaczego mam Cię zatrudnić?)

 

Poniżej zamieszczam moje propozycje przykładowych profili zawodowych:

Uczennica Technikum Bankowości (kim jesteś?) Opanowała zagadnienia z obszarów analizy finansowej, podstaw bankowości i rachunkowości. (jaką masz wiedzę?) Wysoce zmotywowana do rozwoju w branży finansowej. Z łatwością nawiązuje i utrzymuje długofalowe relacje z klientami. Obowiązkowa, zapewniająca profesjonalne i terminowe realizacje zobowiązań. Każde zadanie wypełnia skrupulatnie z dbałością o najmniejsze szczegóły. Kładzie nacisk na poprawność merytoryczną oraz przejrzystość informacji.(dlaczego mam Cię zatrudnić?)

 

Doświadczony, odpowiedzialny, bezwypadkowy kierowca (kim jesteś?), mający na swoim koncie blisko 30 000 km. Przez 5 lat, w praktyce wykorzystał zdobyte prawo jazdy kategorii B. Doskonale zna warunki oraz kulturę prowadzenia pojazdów, zarówno w Polsce, jak i w krajach Unii Europejskiej. Posiada najważniejsze uprawnienia kierowców: ważne psychotesty, kartę kierowcy, pozwolenie na przewóz towarów oraz ważną książeczkę sanepidowską (jakie masz doświadczenie?). Kierowca specjalizujący się w przewozie osób. Szybko adaptuje się do nowych warunków pracy, nakłada nacisk na ekonomiczny i bezpieczny transport (dlaczego mam Cię zatrudnić?).


PRZECZYTAŁEM ARTYKUŁ I CO TERAZ?
 • podlicz swoje sukcesy zawodowe,
 • wypisz 3 ‑4 cechy swojego charakteru,
 • wylistuj kluczowe kompetencje,
 • sprawdź na Linkedin profile osób o podobnej specjalizacji.

Dziękuję za przeczytanie moich wskazówek.
Pamiętaj, że zawsze możesz do mnie napisać
Trzymam kciuki za Twój rozwój zawodowy
i życzę samych sukcesów.

doradca kariery

Przeczytane? Bardzo się cieszę!

Czas wziąć sprawy w swoje ręce! Zacznij działać, zanim znajdziesz tysiąc wymówek, dlaczego chcesz jeszcze poczekać. Nie ma lepszego momentu na rozpoczęcie swojego treningu kariery, jak właśnie teraz.

Ciekawe? Chcesz więcej?

Zapisz się na newsletter. Otrzymasz nie tylko powiadomienia o nowych treściach na blogu, ale też dwa bezpłatne autorskie poradniki, prawdziwe skarbnice wiedzy, które od ręki pomogą Ci w planowaniu Twojej kariery.

2 thoughts on “Mój profil zawodowy”

 1. Świetny post!
  Zawsze staram się mieć CV gotowe, dostosowane do moich aktualnych zainteresowań, dążeń i osiągnięć. Taki opis bardzo mi się przyda.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *