fbpx

Targi pracy – instrukcja obsługi

Wraz z nadejściem upragnionej wiosny, największe polskie miasta organizują targi pracy. Moim zdaniem jest to świetna okazja do rozszerzenia swoich działań na rynku. Dzięki nim możesz pokazać się rekruterowi, bez konieczności przebijania się przez setki CV.  Niestety wiele osób nadal nie docenia tej formy bezpośredniego dodarcia do ofert pracy. Pamiętaj, nawet jeśli teraz nie otrzymasz oferty współpracy, dobrze zainicjowany kontakt, może przynieść rezultaty w przyszłości. Przygotuj się do targów pracy, a na pewno nie pożałujesz.

 

KTO POWINIEN WYBRAĆ SIĘ NA TARGI PRACY?
 • uczniowie, studenci, absolwenci,
 • osoby bezrobotne (długotrwale i czasowo),
 • osoby chcące poznać obecny rynek pracy,
 • osoby chcące zdobyć nowe zlecenia / projekty.

GDZIE ZNAJDZIESZ INFORMACJE O TARGACH?
 • na stronach urzędów pracy i urzędów marszałkowskich,
 • na stronach biur karier uczelni wyższych i szkół,
 • na lokalnych portalach i forach internetowych,
 • w gazetach, ulotkach informacyjnych, magazynach branżowych,
 • w newsletterach firm związanych z rozwojem zawodowym.


DOBRE PRAKTYKI NA EVENCIE:

1) Sprawdź listę uczestników targów. Wybierz tych pracodawców, których oferta NAPRAWDĘ Cię interesuje. Nie marnuj czasu na stoiska, które nie są dla Ciebie wartościowe. Tu liczy się JAKOŚĆ, nie ilość nawiązanych kontaktów.

 

2) Przygotuj się do rozmów z wybranymi rekruterami. Dowiedz się czegoś o firmie, do której  masz zamiar złożyć swoją aplikację. Zacznij rozmowę od pochwalenia profilu działalności firmy. Pokaż, że REALNIE interesuje Cię praca w danym przedsiębiorstwie. Zwróć uwagę na to, co możesz wnieść nowego do firmy, co dzięki Tobie zyska.

 

3) UŚMIECHAJ SIĘ i BĄDŹ SOBĄ, niech pracodawca zapamięta właśnie Ciebie. Nigdy nikogo nie udawaj. Odpowiadaj zawsze szczerze, zgodnie ze swoimi przekonaniami, ale zachowując elegancję biznesową. Pamiętaj, że odbiorcy zapamiętują nie tylko to co mówisz, ale również jak to robisz, dlatego pozytywne nastawienie i brak arogancji to połowa sukcesu.

 

4) Zadbaj by CV było SPROFILOWANE pod konkretną branżę lub stanowisko. Koniecznie doprecyzuj swoje umiejętności, opisz dokładnie wykonywane obowiązki, pochwal się sukcesami i prowadzonymi projektami. Niech Twoje CV będzie kompletną ofertą współpracy, która wywoła podziw, a nie będzie zmuszała do domyślania się.

 

5) Proś o wizytówki. Najlepiej jeśli zdobędziesz bezpośredni kontakt do rekrutera, z którym rozmawiasz. Jeśli dostaniesz wizytówkę „ogólną”, zapytaj na kogo możesz się powołać i.…KONIECZNIE przypomnij się po 3 dniach od zakończonych targów – np. na Linkedin lub via mail. W treści zaproszenia lub wiadomości możesz napisać np. „Dzień dobry, chciałbym zaprosić Panią do swojej sieci kontaktów. Mieliśmy okazję spotkać się na targach pracy w Gdańsku. Dziękuję za inspirującą rozmowę i poświęcony czas.”

PRZECZYTAŁEM ARTYKUŁ I CO TERAZ?
 • zaktualizuj swoje dokumenty aplikacyjne (CV i LM),
 • upewnij się, że masz elegancki profil na Linkedin,
 • wydrukuj wizytówki, kup wizytownik,
 • zrób listę interesujących Cię tagów,
 • przygotuj się na rozmowy z rekruterami.

Dziękuję za przeczytanie moich wskazówek.
Pamiętaj, że zawsze możesz do mnie napisać
Trzymam kciuki za Twój rozwój zawodowy
i życzę samych sukcesów.

doradca kariery

Przeczytane? Bardzo się cieszę!

Czas wziąć sprawy w swoje ręce! Zacznij działać, zanim znajdziesz tysiąc wymówek, dlaczego chcesz jeszcze poczekać. Nie ma lepszego momentu na rozpoczęcie swojego treningu kariery, jak właśnie teraz.

Ciekawe? Chcesz więcej?

Zapisz się na newsletter. Otrzymasz nie tylko powiadomienia o nowych treściach na blogu, ale też dwa bezpłatne autorskie poradniki, prawdziwe skarbnice wiedzy, które od ręki pomogą Ci w planowaniu Twojej kariery.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *