Znasz to uczucie? Siedzisz twarzą w twarz z rekruterem na bardzo ważnej rozmowie rekrutacyjnej. Wszystko idzie w dobrym kierunku. Jesteś uśmiechnięty, druga strona pozwala sobie na drobny żart. Czujesz, że to „może być to”. I wtedy pada magiczne pytanie o oczekiwane wynagrodzenie. Przyjemny nastrój prysł. W pokoju zrobiło się dziwnie duszno. Zaczynasz ciężej oddychać, jednocześnie bijesz się z myślami. Sam nie wiesz co odpowiedzieć. Zbyt duże wymagania mogą zaprzepaścić Twoją szansę na zdobycie tej posady. Za małe wskażą, że się nie cenisz i możesz nie być wartościowym kandydatem. I co teraz? Jak wybrnąć z tej niewygodnej sytuacji? Jak negocjować najważniejszy element przyszłego zatrudnienia?
Dla Pracodawców otrzymujących dziesiątki a nawet setki CV czynnik finansowy jest jednym z kryterium doboru kandydata na oferowane stanowisko pracy. Nierzadko firmy mając kilku kandydatów o podobnych kompetencjach decydują się na osobę, której oczekiwania będą mieściły się z w zakładanym budżecie.
Z drugiej strony pomimo trudnej sytuacji na rynku, są rekrutacje w ramach których bardzo trudno pozyskać odpowiedniego pracownika. Dotyczy to zwłaszcza stanowisk niszowych i wąsko wyspecjalizowanych. I tu sytuacja jest odwrotna, to często kandydaci dyktują warunki w zakresie płacy.
Jedną z głównych barier, jaką odczuwają osoby poszukujące pracy jest brak solidnych informacji z rynku pracy. Artykuły i wiadomości z serwisach informacyjnych są zazwyczaj bardzo ogólne i wyolbrzymione przez media poszukujące sensacji. Podawane w nich dane nie zawsze pasują do realiów danego zawodu czy regionu Polski. W trakcie rekrutacji kandydaci nie otrzymują też informacji zwrotnych. Często nie wiedzą z jaką grupą kandydatów konkurują i na ile są atrakcyjni dla danego Pracodawcy. Bardzo rzadko otrzymują informacje związane z ich poziomem kompetencji, czy tego za ile Pracodawca byłby w stanie ich zatrudnić.
Skoro tak jest, to co można zrobić? Poszukać osób, które te dane posiadają…:) Najlepszą grupą są rekruterzy / specjaliści HR prowadzący nabory na stanowiska odzwierciedlające nasz charakter pracy w danej branży. Jeszcze lepszym wyborem może być współpraca z doświadczonym doradcą zawodowym, który poza informacjami z rekrutacji może przekazać nam feedback, jak wypadamy pod kątem kompetencji na rynku pracy i co warto zrobić, aby osiągać lepsze rezultaty. Bardzo pomocne są także raporty płacowe.
Jak przygotować się do negocjacji płacowych? Jeśli jesteś w trudnej sytuacji – straciłeś pracę lub jesteś w trakcie okresu wypowiedzenia umowy, warto zastanowić się nad kwestią płac w aspekcie, tzw. minimum socjalnego, które musisz zarobić, aby się utrzymać. Dodatkowo zachęcam Cię do zrobienia rozeznania pośród ludzi pracujących w branży na podobnych stanowiskach, aby sprawdzić rynkowy poziom płac (lokalne trendy wynagrodzeń) Sama uczestniczyłam w wielu rozmowach kwalifikacyjnych, gdzie pytanie: „Jakie są Pani oczekiwania płacowe?” było jednym z kluczowych. Jak zatem odpowiedzieć, kiedy rekruter pyta nas o preferowane wynagrodzenie? Mając stabilne i dobre miejsce zatrudnienia podawałam po prostu wysokość wynagrodzenia, jakie byłoby dla mnie optymalne. W przypadku dużego zainteresowania daną ofertą pracy i trudnością w ustaleniu orientacyjnego budżetu płacowego Pracodawcy podchodziłam do tematu elastycznie i przykładowo moja odpowiedź na w/w pytanie brzmiała:
„Dziękuje za to pytanie. Państwa oferta pracy bardzo mnie zainteresowała i koresponduje z moimi planami zawodowymi. Czy posiadają Państwo budżet przewidziany na wynagrodzenie osoby o moich kwalifikacjach?”
„Moje oczekiwania płacowe są na poziomie …. brutto / miesięcznie. Jeśli wskazany poziom odbiega od poziomu zakładanego w budżecie rekrutacyjnym, proszę o Państwa propozycjꔄMoje oczekiwania płacowe są na poziomie …. brutto / miesięcznie do ewentualnych negocjacji.”
- sprawdź możliwości rynku pracy, czyli ile pracodawcy mogą za Ciebie zapłacić na konkretnym stanowisku,
- poznaj przyszłego pracodawcę i jego możliwości finansowe,
- zastanów się co wyróżnia Cię spośród innych kandydatów i czy posiadasz unikalną wiedzę lub umiejętności, które mogą podbić Twoją cenę,
- ustal co jeszcze jest dla Ciebie ważne. Służbowe auto? Szkolenia? Firmowy tablet?
- ustal czy ważna jest dla Ciebie stała pensja, podstawa z prowizją, a może wolisz inny rodzaj wynagrodzenia?
- ustal swoją cenę. Może to być konkretna kwota lub „widełki”.