fbpx

Jaka jest Twoja cena?

Znasz to uczucie? Siedzisz twarzą w twarz z rekruterem na bardzo ważnej rozmowie rekrutacyjnej. Wszystko idzie w dobrym kierunku. Jesteś uśmiechnięty, druga strona pozwala sobie na drobny żart.  Czujesz, że to „może być to”. I wtedy pada magiczne pytanie o oczekiwane wynagrodzenie. Przyjemny nastrój prysł. W pokoju zrobiło się dziwnie duszno. Zaczynasz ciężej oddychać, jednocześnie bijesz się z myślami. Sam nie wiesz co odpowiedzieć. Zbyt duże wymagania mogą zaprzepaścić Twoją szansę na zdobycie tej posady. Za małe wskażą, że się nie cenisz i możesz nie być wartościowym kandydatem. I co teraz? Jak wybrnąć z tej niewygodnej sytuacji? Jak negocjować najważniejszy element przyszłego zatrudnienia?

Dla Pracodawców otrzymujących dziesiątki a nawet setki CV czynnik finansowy jest jednym z kryterium doboru kandydata na oferowane stanowisko pracy. Nierzadko firmy mając kilku kandydatów o podobnych kompetencjach decydują się na osobę, której oczekiwania będą mieściły się z w zakładanym budżecie.

Z drugiej strony pomimo trudnej sytuacji  na rynku, są rekrutacje w ramach których bardzo trudno pozyskać odpowiedniego pracownika. Dotyczy to zwłaszcza stanowisk niszowych i wąsko wyspecjalizowanych. I tu sytuacja jest odwrotna, to często kandydaci dyktują warunki w zakresie płacy.

Jedną z głównych barier, jaką odczuwają osoby poszukujące pracy jest brak solidnych informacji z rynku pracy. Artykuły i wiadomości z serwisach informacyjnych są zazwyczaj bardzo ogólne i wyolbrzymione przez media poszukujące sensacji. Podawane w nich dane nie zawsze pasują do realiów danego zawodu czy regionu Polski. W trakcie rekrutacji kandydaci nie otrzymują też informacji zwrotnych. Często nie wiedzą z jaką grupą kandydatów konkurują i na ile są atrakcyjni dla danego Pracodawcy. Bardzo rzadko otrzymują informacje związane z ich poziomem kompetencji, czy tego za ile Pracodawca byłby w stanie ich zatrudnić.

Skoro tak jest, to co można zrobić? Poszukać osób, które te dane posiadają…:) Najlepszą grupą są rekruterzy / specjaliści HR prowadzący nabory na stanowiska odzwierciedlające nasz charakter pracy w danej branży. Jeszcze lepszym wyborem może być współpraca z doświadczonym doradcą zawodowym, który poza informacjami z rekrutacji może przekazać nam feedback, jak wypadamy pod kątem kompetencji na rynku pracy i co warto zrobić, aby osiągać lepsze rezultaty. Bardzo pomocne są także raporty płacowe.

Jak przygotować się do negocjacji płacowych? Jeśli jesteś w trudnej sytuacji – straciłeś pracę lub jesteś w trakcie okresu wypowiedzenia umowy, warto  zastanowić się nad kwestią płac w aspekcie, tzw. minimum socjalnego, które musisz zarobić, aby się utrzymać. Dodatkowo zachęcam Cię do zrobienia rozeznania pośród ludzi pracujących w branży na podobnych stanowiskach, aby sprawdzić rynkowy poziom płac (lokalne trendy wynagrodzeń) Sama uczestniczyłam w wielu rozmowach kwalifikacyjnych, gdzie pytanie: „Jakie są Pani oczekiwania płacowe?” było jednym z kluczowych. Jak zatem odpowiedzieć, kiedy rekruter pyta nas o preferowane wynagrodzenie? Mając stabilne i dobre miejsce zatrudnienia  podawałam po prostu wysokość wynagrodzenia, jakie byłoby dla mnie optymalne. W przypadku dużego zainteresowania daną ofertą pracy i trudnością w ustaleniu orientacyjnego budżetu płacowego Pracodawcy podchodziłam do tematu elastycznie i przykładowo moja odpowiedź na w/w pytanie brzmiała:

„Dziękuje za to pytanie. Państwa oferta pracy bardzo mnie zainteresowała i koresponduje z moimi planami zawodowymi. Czy posiadają Państwo budżet przewidziany na wynagrodzenie osoby o moich kwalifikacjach?”
Czasami otrzymywałam konkretne wartości płac, które mogłam zaakceptować lub przejść do etapu negocjacji. Nie zawsze jednak Pracodawcy chcą wyjść pierwsi ze swoją ofertą i wtedy rozwiązaniem może być odpowiedź w stylu:
„Moje oczekiwania płacowe są na poziomie …. brutto / miesięcznie. Jeśli wskazany poziom odbiega od poziomu zakładanego w budżecie rekrutacyjnym, proszę o Państwa propozycję”

Moje oczekiwania płacowe są na poziomie …. brutto / miesięcznie do ewentualnych negocjacji.”

PRZECZYTAŁEM ARTYKUŁ I CO TERAZ?
  • sprawdź możliwości rynku pracy, czyli ile pracodawcy mogą za Ciebie zapłacić na konkretnym stanowisku,
  • poznaj przyszłego pracodawcę i jego możliwości finansowe,
  • zastanów się co wyróżnia Cię spośród innych kandydatów i czy posiadasz unikalną wiedzę lub umiejętności, które mogą podbić Twoją cenę,
  • ustal co jeszcze jest dla Ciebie ważne. Służbowe auto? Szkolenia? Firmowy tablet?
  • ustal czy ważna jest dla Ciebie stała pensja, podstawa z prowizją, a może wolisz inny rodzaj wynagrodzenia?
  • ustal swoją cenę. Może to być konkretna kwota lub „widełki”.

Dziękuję za przeczytanie moich wskazówek.
Pamiętaj, że zawsze możesz do mnie napisać
Trzymam kciuki za Twój rozwój zawodowy
i życzę samych sukcesów.

doradca kariery

Przeczytane? Bardzo się cieszę!

Czas wziąć sprawy w swoje ręce! Zacznij działać, zanim znajdziesz tysiąc wymówek, dlaczego chcesz jeszcze poczekać. Nie ma lepszego momentu na rozpoczęcie swojego treningu kariery, jak właśnie teraz.

Ciekawe? Chcesz więcej?

Zapisz się na newsletter. Otrzymasz nie tylko powiadomienia o nowych treściach na blogu, ale też dwa bezpłatne autorskie poradniki, prawdziwe skarbnice wiedzy, które od ręki pomogą Ci w planowaniu Twojej kariery.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *