fbpx

Assessment Centre co to takiego?

Jestem pewna, że przynajmniej raz w życiu spotkaliście się z „dziwnym” pytaniem lub zadaniem podczas rozmowy rekrutacyjnej. Ja musiałam „sprzedać” innowacyjny produkt jakim jest pinezka z białą kropką :))) Zdarzyło mi się również „rekrutować” samą siebie, ale hitem było przeprowadzenie negocjacji.…z ołówkiem. Musiałam również pracować w grupie z innymi kandydatami- budowaliśmy wieżę z kartek papieru.

Takie ciekawe zadania mogą być elementami Assessment Centre. Jest to bardzo zaawansowane narzędzie które ze względu na swoją złożoność uważa się za najbardziej efektywne. Jako cały proces jest zazwyczaj wykorzystywane przy procesach rekrutacyjnych dla menedżerów,  ale często mniej skomplikowane zadania stosuje się podczas rozmów kwalifikacyjnych. Jak się do niego przygotować? Zapraszam do lektury 😉

Jak wygląda Assessment Centre?

* Spotykasz się z innymi kandydatami w jednym pomieszczeniu.
* Otrzymujecie do wykonania zadania, indywidualne lub grupowe, które mają zweryfikować Wasze kompetencje.
* Wykonujesz powierzone zadanie. Możesz się spodziewać…wszystkiego. Zadania są bardzo różne, w zależności od profilu firmy i indywidualnych cech stanowiska, o które się starasz.
* Obserwuje Cię zespół  wyszkolonych asesorów, którzy oceniają Twoje zachowanie według określonych wcześniej wymagań.
Co Ci da Assessment Centre?
* Po wykonaniu zadania otrzymujesz raport od asesora, w którym zawarta jest ocena Twoich poczynań, wskazane mocne strony i ewentualne obszary do rozwoju.
* Masz możliwość sprawdzić w praktyce swoje umiejętności.
* Dostajesz  realny feedback co do Twojej kandydatury ( w jakim stopniu spełniasz wymagania, w jakim nie)

Do Assessment Centre bardzo trudno się przygotować. Jego głównym celem jest sprawdzenie naszych naturalnych predyspozycji i możliwości. I nie ma nic w  tym złego. Jedni z nas to urodzeni liderzy, inni to doskonali stratedzy, jeszcze inni logistykę opanowali do perfekcji. Ja swoje zadania wspominam dobrze. Miały pokazać czy jestem sprawnym handlowcem, czy można liczyć na moją kreatywność, czy łatwo się ze mną negocjuje i jak pracuję pod presją czasu i zadań. Nie byłam na nie absolutnie przygotowana, więc poziom stresu był ogromny, czego nikomu nie życzę.

Co zatem można zrobić? Dowiedzieć się  o „wrogu” jak najwięcej 😉 Gdybym zdawała sobie sprawę z tego  co może mnie czekać, na pewno byłabym spokojniejsza, a jak pewnie sami wiecie dodatkowy stres na rozmowie rekrutacyjnej to zbędny dodatek 🙂
Powodzenia ;)))

Dziękuję za przeczytanie moich wskazówek.
Pamiętaj, że zawsze możesz do mnie napisać
Trzymam kciuki za Twój rozwój zawodowy
i życzę samych sukcesów.

doradca kariery

Przeczytane? Bardzo się cieszę!

Czas wziąć sprawy w swoje ręce! Zacznij działać, zanim znajdziesz tysiąc wymówek, dlaczego chcesz jeszcze poczekać. Nie ma lepszego momentu na rozpoczęcie swojego treningu kariery, jak właśnie teraz.

Ciekawe? Chcesz więcej?

Zapisz się na newsletter. Otrzymasz nie tylko powiadomienia o nowych treściach na blogu, ale też dwa bezpłatne autorskie poradniki, prawdziwe skarbnice wiedzy, które od ręki pomogą Ci w planowaniu Twojej kariery.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *