fbpx

Jak zrobić karierę w MLM?

 

O systemach MLM krąży wiele stereotypów, których tutaj nie będę powielać. Każdy coś na ten temat słyszał. Dziś skupię się na możliwościach i dobrych praktykach, które sama sprawdziłam na własnej skórze. Ten model biznesowy testuje od 9 lat i obecnie funkcjonuję w nim raczej z sentymentu i dla 30% zniżki na moje ulubione kosmetyki :)) ale był czas, kiedy z uporem maniaka budowałam swoją sieć, popełniając masę błędów, które chciałabym żebyś uniknął, jeśli decydujesz się na działanie w tym biznesie.

JAKIE MOŻLIWOŚCI DAJE MLM
W zależności od Twojej sytuacji zawodowej, polecam rozważenie współpracy z MLM jeśli:

Nie masz doświadczenia zawodowego
Moja praca w MLM była jedną z pierwszych. Nauczyła mnie budowania relacji z klientami, podstawowych umiejętności negocjacji, samodzielności, zarządzania czasem, rozpatrywania reklamacji, budowania i zarządzania zespołem. Jak widać, są to ciekawe kompetencje, które śmiało można wpisać w CV ;)) Dzięki temu nie świeciło pustkami 😉

Szukasz pracy dodatkowej
Ja na początku mojej „przygody” dorabiałam sobie do kieszonkowego. Zawsze były to dodatkowe pieniądze, które sama zarabiałam, dlatego polecam pracę w tym modelu, jeśli szukasz dodatkowego źródła dochodu. MLM pozwoli Ci  „dozbierać” do wypatrzonych butów czy innego gadżetu 😉

Masz czas na rozkręcenie biznesu
Budowanie swojej struktury jest jak budowanie własnego biznesu i wymaga czasu. Od razu nie zarobisz milionów i nie pojedziesz do egzotycznego kraju na ekscytującą konferencję. Musisz nastawić się na pracę, która będzie wymagała czasu, zaangażowania i podejścia biznesowego. MLM to świetny pomysł dla tych, którzy chcą sprawdzić swoje siły w kierowaniu przedsiębiorstwem, a nie mają środków na rozpoczęcie innej działalności. Tu Twoją inwestycją jest wpisowe, czasami jakiś pakiet startowy i katalogi- co stanowi stosunkowo mały koszt 😉 Warto skorzystać z tej możliwości i zweryfikować swoje marzenia o własnym biznesie 😉 Znam osoby, dla których członkostwo w MLM było genialnym sprawdzianem, zimnym prysznicem. Taką próbą generalną przed innymi przedsięwzięciami. Ćwicząc podstawowe zagadnienia kierowania biznesem, łatwiej im było odnieść sukces w tradycyjnej działalności.

Szukasz pracy zdalnej
Jeśli z różnych powodów nie możesz podjąć pracy w pełnym wymiarze godzin i chcesz działać zdalnie, ten model biznesowy jest dla Ciebie. To Ty decydujesz ile poświęcasz mu czasu i jak go budujesz. Masz pełen wpływ na swój rezultat, na który możesz pracować z domu. Nie musisz nikomu się tłumaczyć,  jesteś sobie szefem i sam ustalasz warunki współpracy 🙂

Walczysz z uciążliwymi stereotypami na rynku pracy (wieku, płci itp)
Dla MLM nie ma granic. Możesz przystąpić do współpracy w każdej chwili bez względu na swój wiek czy inne „ograniczenia”. Ominie Cię stresująca rekrutacja, poznasz ciekawe osoby i zaczniesz sprawdzać sam siebie. Czeka Cię wiele ciekawych wyzwań i możliwości. Tu nie liczy się doświadczenie, wykształcenie czy ilość przepracowanych lat. Najważniejszy jest zapał i chęć do działania, które należy odpowiednio wykorzystać.

Chcesz sprawdzić swoje kompetencje managerskie
Na rynku jest wielu specjalistów, czujących, że czas wejść na wyższy poziom. Stanowisko managerskie kusi i nęci. Niestety nie każdy posiada umiejętności dobrego lidera. Jeśli nie jesteś pewny swoich kompetencji, polecam przetestować je w MLM. Tu sprawdzisz, czy umiesz delegować zadania, budować zespół, motywować go do działania, prowadzić rekrutacje, zarządzać czasem i celami. Polecam, zwłaszcza tym, którzy myślą, że praca managera jest łatwa.

Jeśli zdecydujesz się na taką formę rozwijania swojej kariery:

1) WYBIERZ FIRMĘ I PRODUKT, W KTÓRĄ NAPRAWDĘ WIERZYSZ
Proszę…zrób to dla mnie. Przeanalizuj ofertę firmy, sprawdź czy jej polityka do Ciebie trafia. Sprawdź produkty. Wyrób sobie WŁASNĄ opinię na ich temat. Każde działania marketingowe mają jednej cel- pokazać, że dany biznes jest w czymś „naj”. Twoi klienci nie są idiotami i wiedzą, że te puste słowa i slogany to chwyt, na który nie chcą się złapać. Nie karm więc ich gotowymi hasłami. Dziel się własnymi opiniami i autentyczną wiarą w firmę i produkt- wtedy będą z Tobą współpracować. Bądź autentyczny w tym co robisz, wyuczone kwestie szybko rzucają się w oczy.

2) POSZUKAJ ODPOWIEDNIEGO LIDERA
To jest baaaardzo ważny punkt. Szukaj ludzi, którzy mogę być dla Ciebie realnym wsparciem i inspiracją. Moja rada, unikaj napaleńców. Potrzebujesz kogoś, kto sam popełniał błędy, niejedną katastrofę przeżył i potrafi kierować zespołem. Warto teraz się postarać i znaleźć prawdziwego mentora. To inwestycja, która szybko Ci się zwróci. I chociaż szaleńcza energia i niesłabnąca wiara kusi, ja szukałabym solidnego fundamentu, by na nim budować stabilną strukturę. Weź pod uwagę osobiste sukcesy, znajomość branży, sposób budowania relacji.

3) NIE NARZUCAJ SWOJEJ WOLI
Wiem, że z chwilą kiedy poznasz mega plan marketingowy, zobaczysz wielkie kwoty za osiągnięcie kolejnych poziomów i niemal czujesz na swej dłoni kluczyki do wypasionego samochodu, chcesz JUŻ być krajowym liderem. I nic w tym złego, o ile to są tylko Twoje ambicje, których nie chcesz spełnić kosztem innych. Wierz mi są ludzie, którzy lubią etat i wmawianie im jedynego słusznego modelu zarabiania w MLM jest błędem. Spotkałam wielu takich „młodych wilków”, którzy mówili to samo. Nakręceni do granic możliwości niemal wyśmiewali moje upodobanie do dotychczasowej pracy. Wjazd na ambicje? Również próbowali. Podobno już kilka razy w życiu ominęła mnie okazja życia. No cóż.…jakoś nie narzekam 😉 Jeśli chcesz osiągnąć sukces SPRAWDŹ POTRZEBY swoich  potencjalnych klientów i członków grupy (ściągę masz wyżej) i wokół nich buduj ofertę przystąpienia do Twojego biznesu 😉

4) NIE IDŹ NA ILOŚĆ
MLM ma to do siebie, że jest dość niestabilny jeśli nie podejdziesz do niego strategicznie. Znałam kilka osób, które hurtowo zapisywały po kilkadziesiąt nowych członków, licząc na to, że zaczną za niego pracować…no nie dopatrywałabym się w tym działaniu sukcesu.

 • postaw na JAKOŚĆ – zapisuj te osoby, które tak jak Ty dostrzegły wartość
  w produkcie lub filozofii firmy.
 • segmentuj na klientów, liderów i osoby zamawiające na własny użytek.
  Będziesz wiedzieć czego możesz się spodziewać.
 • nie zostawiaj nowych osób bez opieki .

5) POZOSTAŃ SOBĄ
Rozmawiając z ludźmi niezaangażowanymi w systemy MLM, zauważyłam, że mają przedstawicieli tego biznesu za „obłąkanych”, „nawiedzonych” albo należących do jakiejś „sekty”…ciekawiło mnie dlaczego tak jest i na podstawie obserwacji doszłam do wniosku, że winne jest podejście niektórych konsultantów. Nastawieni na szybkie rezultaty zaczynają wciąż mówić o nowo odkrytej żyle złota, którą koniecznie MUSZĄ poznać jego znajomi, rodzina, koledzy z pracy. Mają dobrą ideę wykorzystania networkingu, robią to jednak w sposób nieumiejętny. Szkoda, bo wystarczyłoby kilka zmian, by ten sam komunikat był odebrany inaczej…

6) ZNAJDŹ SWOJĄ ROLĘ
Wbrew powszechnej opinii nie musisz być liderem, którego sieć rozwija się w zastraszającym tempie. Możesz szukać dla siebie innych zadań. Bazuj na swoich talentach. Jesteś świetnym mówcą? Prowadź szkolenia. Masz html w małym palcu? Stwórz serwis lub bloga, który pomoże Ci w sprzedaży. Nie każdy musi budować grupę. Ja od kilku lat spełniam się jako świadoma konsumentka, która korzysta z przywileju 30% upustu 😉 Znalazłam również nowa rolę, ale o tym niebawem 😉 I nie miej wyrzutów sumienia ;)) Wiem, że nagradzani są najaktywniejsi liderzy, ale oni chcą nimi być. Jeśli Ty masz inne potrzeby- podążać za nimi 😉

PRZECZYTAŁEM ARTYKUŁ I CO TERAZ?

 • zastanów się w jakim celu chcesz rozpocząć karierę w MLM,
 • wybierz system MLM, który do Ciebie przemawia,
 • świadomie wybierz lidera prowadzącego,
 • działaj i spełniaj się w wybranej przez siebie roli.

Dziękuję za przeczytanie moich wskazówek.
Pamiętaj, że zawsze możesz do mnie napisać
Trzymam kciuki za Twój rozwój zawodowy
i życzę samych sukcesów.

doradca kariery

Przeczytane? Bardzo się cieszę!

Czas wziąć sprawy w swoje ręce! Zacznij działać, zanim znajdziesz tysiąc wymówek, dlaczego chcesz jeszcze poczekać. Nie ma lepszego momentu na rozpoczęcie swojego treningu kariery, jak właśnie teraz.

Ciekawe? Chcesz więcej?

Zapisz się na newsletter. Otrzymasz nie tylko powiadomienia o nowych treściach na blogu, ale też dwa bezpłatne autorskie poradniki, prawdziwe skarbnice wiedzy, które od ręki pomogą Ci w planowaniu Twojej kariery.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *