fbpx

Czy nastawienie wpływa na proces szukania pracy?

Spotykam się z ludźmi, którzy są wykształceni, posiadają ciekawe umiejętności oraz spore doświadczenie, a mimo to nie mogą znaleźć sobie miejsca na rynku pracy.  Cóż…żyjemy w świecie, gdzie zdobycie dyplomu nie gwarantuje niczego, bo nie jest to wartość unikalna. Każdy może ją zdobyć. Podobnie jest z umiejętnościami i doświadczeniem, wypracowanie ich jest możliwe, nawet w krótkim czasie. Czego w takim razie szuka się dziś w potencjalnych pracownikach? Co warunkuje zatrudnienie? Co wyróżnia ludzi sukcesu od reszty? Powiem Wam…NASTAWIENIE.

 

Przyglądając się temu co robiłam, kiedy nie mogłam znaleźć pracy, dochodzę do wniosku, że to właśnie moje nastawienie skutecznie uniemożliwiło mi porzucenie stanu bezrobocia. Wykształcenie miałam, doświadczenie i kompetencje też, ale nastawienie pozostawiało wiele do życzenia. Byłam zmęczona szukaniem, marudna z widoczną, niezdrową determinacją. Można było spokojnie podejrzewać, że mówiłam dokładnie to, co mój pracodawca chciał usłyszeć. Dodajcie do tego brak jakiejkolwiek energii i mocy i macie mój kompletny obraz.

 

Dziś sama buduję zespół i szczerze się nie dziwię, że przez rok pozostawałam bezrobotna. Chcąc rozwijać moją działalność szukałam osób, które tak jak ja wierzą w moje projekty. Marudom, wiecznym pesymistom i szukającym dziury w całym mówiłam stanowcze NIE. I chociaż część z nich ma więcej niż imponujące doświadczenie, bardzo duże zlecenia w swoim porfolio i ciekawe wykształcenie, ich nastawienie skreślało wszystko. Talent, pasja i CHĘĆ do działania to podstawowe czynniki warunkujące zatrudnienie. W dobie łatwego dostępu do wiedzy,  to energia i zapał wyróżnia z tłumu.

 

Czasami podczas rozmów z różnymi osobami słyszę, że brakuje im tylko odpowiedniego nastawienia. CV doskonałe – jakakolwiek energia na poziomie minusowym, a przecież to głównie chęć do działania warunkuje jakość Twojej pracy i  Twojego zespołu. Mając uśmiech na twarzy lepiej obsłużysz klientów, więc więcej zarobisz, atmosfera w pracy będzie korzystniejsza i przyjemniej spędzisz te 8 godzin.

 

Często profesjonalizm mylony jest z nadmierną powagą i powściągliwością. Pomyśl..czytałbyś tego bloga, gdybym była poważną Panią Trener, piszącą bez emocji? „Kupiłbyś” mnie gdybym pisała w sposób techniczny i bezosobowy? Jestem pewna, że nie. Widzisz moje nastawienie i z jakiegoś powodu wracasz. Uśmiech (ale tylko prawdziwy) pomoże w każdej sytuacji, bo biznes to relacje, a nic łatwiej nie przełamuje lodów jak właśnie radosny i szczery uśmiech, dobre emocje i pozytywne nastawienie.

 

Dlatego dbaj o siebie i swoje emocje. Widać je bardziej niż Ci się wydaje. Nawet wkładając maskę emanujesz energią, którą można odczuć. Twoja mowa ciała jest inna, zmienia się intonacja głosu, postawa. Zarządzanie emocjami i nastawieniem to jedna z najważniejszych umiejętności jakie przez ostatnie dwa lata nabyłam. Pomogła mi zdobyć wiele lukratywnych propozycji i współprac.

 

W złe dni robię totalnie głupie rzeczy. Moim sposobem jest zaspokajanie potrzeb wewnętrznego dziecka. Ostatnio jadłam śniadanie z koleżanką na mieście. Byłam wkurzona, miałam jeden z gorszych dni. Siedząc i narzekając w końcu poczułam, że zaraz sama siebie zamorduję i albo będę dusić się w swoim gniewie i rozczarowaniu albo coś z tym zrobię. I wtedy pracę rozpoczął Pan, który sprzedawał balony. Kiedy zobaczyłam wielką roześmianą truskawkę wiedziałam, że to właśnie ona mi pomoże.

 

Nie myliłam się. Miałam zabawę przez cały dzień, zwiedziłyśmy Gdańsk wzdłuż i wszerz, zebrałam mnóstwo uśmiechów od przechodniów i…zakończyłam budować zespół, który był mi bardzo potrzebny. Pomyśl, co wprawia Cię w dobry nastrój, co pozwala Ci poprawić swoje nastawienie? Już wiesz? To wykorzystaj te sposoby, zwłaszcza przed ważną rozmową rekrutacyjną. Dzięki entuzjazmowi, mocy i fajnej energii będziesz lepiej zapamiętany i sprawisz, że zostaniesz odebrany jako osoba, z którą będzie się miło i skutecznie pracowało. Przyznasz, że to ważne, prawda? 😉

 

PRZECZYTAŁEM ARTYKUŁ I CO TERAZ?

  • zastanów się co sprawia Ci przyjemność,
  • nawet jeśli to „głupoty” staraj się robić je jak najczęściej,
  • nigdy się nie poddawaj i zawsze skup się przede wszystkim na działaniu.

Dziękuję za przeczytanie moich wskazówek.
Pamiętaj, że zawsze możesz do mnie napisać
Trzymam kciuki za Twój rozwój zawodowy
i życzę samych sukcesów.

doradca kariery

Przeczytane? Bardzo się cieszę!

Czas wziąć sprawy w swoje ręce! Zacznij działać, zanim znajdziesz tysiąc wymówek, dlaczego chcesz jeszcze poczekać. Nie ma lepszego momentu na rozpoczęcie swojego treningu kariery, jak właśnie teraz.

Ciekawe? Chcesz więcej?

Zapisz się na newsletter. Otrzymasz nie tylko powiadomienia o nowych treściach na blogu, ale też dwa bezpłatne autorskie poradniki, prawdziwe skarbnice wiedzy, które od ręki pomogą Ci w planowaniu Twojej kariery.

3 thoughts on “Czy nastawienie wpływa na proces szukania pracy?”

  1. Otoczenie i z kim się spotykam ma bardzo duże znaczenie na to jak się czuję. A nawet kim jestem. Całe szczęście, że w życiu mam wybór. I unikam kontaktów z takim osobami.

    Kiedy pracowałam w firmie rekrutacyjnej to miałam do czynienia z osobami które miały bardzo bogate w doświadczenie CV. i nie mogły znaleźć pracy. Problemem okazała się – niechęć, brak wiary we własne możliwości. A szkoda.

  2. Niestety, dziś trzeba wiedzieć co ma się do zaoferowania i umieć pokazać światu na co nas stać, szkoda że tak wiele osób traci swoją szansę przez brak wiary we własne kompetencje. Cieszę się, że masz wybór i sama decydujesz o tym jak się czujesz i jakie masz otoczenie 😉 Pozdrawiam 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *