fbpx

Pewność siebie na rozmowie rekrutacyjnej

Prawda jest taka, że dla osoby, która szuka pracy,  rozmowa rekrutacyjna jest jednym z najbardziej stresujących wydarzeń. Potrzebujesz nowego zajęcia. Chcesz lub musisz podpisać umowę, która zagwarantuje Ci stały dochód. Szukasz nowych wyzwań, chcesz coś zmienić w swoim życiu. To spotkanie może być początkiem wspaniałej przygody i nowych możliwości, nic dziwnego, że czujesz lekkie zdenerwowanie. Pamiętaj, dasz radę! Rozmowa rekrutacyjna wcale nie musi być taka straszna 🙂 Poniżej zamieszczam kilka sposobów na zmniejszenie tego stresu, 3mam za Ciebie kciuki!

 

1) UŚMIECHNIJ SIĘ
Wszystko, co jest w Twojej głowie widać. Rekruter doskonale zauważa zdenerwowanie, brak wiary w siebie i wszelkie negatywne emocje. Tylko jak z tym walczyć? Czasem chodzimy już na tyle rozmów rekrutacyjnych, że zwyczajnie jesteśmy zmęczeni kolejnymi. Może z wcześniejszych spotkań nic nie wynikło? To niestety także burzy pewność siebie i sprawia, że wydajemy się smutni i pozbawieni energii do działania. Jak w takim razie wykrzesać z siebie nieco pozytywów? Jest na to sposób. Myślę, że nie muszę mówić o tym jak ważne jest pierwsze wrażenie i nastawienie z jakim przychodzisz. Dlatego warto zadbać, by mimo wszystko, było zawsze jak najlepsze. Pomoże w tym najstarsza broń świata- uśmiech. On załatwi wszystko 🙂 Stworzy przyjemną atmosferę, wzbogaci Twój wizerunek, ociepli relację z rekruterem. Krzysztof Hillar na Symulatorze powiedział, że wystarczy przypomnieć sobie scenę z filmu czy sytuację życiową, która wywołuje śmiech, by zmieniła się cała postawa i mowa ciała danego człowieka.  Kiedy więc na gwałt potrzebujesz uśmiechu, a okoliczności nie sprzyjają jego wybuchowi, zacznij projektować obraz w swojej głowie, który automatycznie Cię rozmiesza, wtedy mimowolnie się uśmiechniesz. I będzie wyglądało to naturalnie 🙂  Sprawdziłam to wielokrotnie, zwłaszcza przed wyjściem na scenę, działa. Uśmiech wyzwala dobre emocje i pozwala przypomnieć sobie, z jakiego powodu jestem tu gdzie jestem. Potem idzie już gładko 🙂

 

2) POWER STRÓJ
Czyli taki, w którym czujesz się wyjątkowo dobrze i swobodnie. Elegancja jest dla każdego i nie musi być „sztywna”, ważne by się ubrać, a nie przebrać- więcej  na ten temat napisała Kasia, której post ukaże się jutro.

 

3) ODPOWIEDZI NA TRUDNE PYTANIA
Wiem, że wiele osób boi się „zacięcia” lub, że zwyczajnie nie odpowie na pytanie rekrutera. Listę 50 najczęściej zadawanych znajdziecie we wcześniejszych wpisach. Warto je przejrzeć i nieco się sprawdzić. Zanim jednaj zaczniesz przygotowywać odpowiedzi, przeanalizuj dokładnie swoje CV. Cokolwiek wzbudzi Twój  niepokój, może zainteresować rekrutera. Masz przerwy w okresach zatrudnienia? Nietypowe hobby? Lukę w nauce? Przygotuj się na ewentualne pytania. I pamiętaj, nikt nie zna odpowiedzi na nie lepiej od Ciebie 🙂 Głęboki wdech i lecisz z odpowiedziami.

 

4) SPRAWDŹ GDZIE IDZIESZ
Z moich obserwacji wynika, że spora część osób stresuje się spotkaniem z przyszłym pracodawcą, ponieważ nic o nim nie wie. Jak wiadomo lepiej zapobiegać niż leczyć, więc zanim stawisz się na umówione spotkanie, sprawdź kto będzie siedzieć po drugiej stronie stołu. Przygotuj się na pytanie, dlaczego chcesz pracować właśnie w tym miejscu i co jest Twoją motywacją do podjęcia tego stanowiska. Doceń potencjalnego pracodawcę, poszukaj ciekawostek na jego temat, przetrzeb fanpage, zobacz czy nie dostał jakiejś nagrody itp. Im bardziej oryginalną informację znajdziesz tym łatwiej zapadniesz w pamięć  (tylko nie przesadź ;)) Dzięki temu pokażesz, że Ci zależy i świadomie wysłałeś aplikację właśnie do tego przedsiębiorstwa. W dobie masowego wysyłania CV taka postawa będzie działała na Twoją korzyść.

 

5) UWIERZ, ŻE CIĘ CHCĄ
Skoro zaprosili Cię na rozmowę to znaczy, że COŚ w Tobie ich urzekło i widzą Cię w swoim zespole. UWIERZ W TO. Serio, ludzie zazwyczaj nie tracą czasu na kogoś, kogo nie chcą zatrudnić. Pogratuluj sobie i ciesz się tym, że masz okazję zaprezentować światu swoją wspaniałą osobę 🙂 Doceniaj kompetencje i doświadczenie, a nie Oceniaj, wtedy żaden rekruter nie będzie mógł Cię zdenerwować 🙂 Wiara w siebie to podstawa, fundament każdej rekrutacji. Dbaj o nią 🙂 I pamiętaj nie PROSISZ o pracę, proponujesz WSPÓŁPRACĘ, z uśmiechem na ustach pójdzie Ci łatwiej.

 

 

To moje sposoby na pozbycie się nerwów przed rozmową rekrutacyjną, wystąpieniem publicznym czy ważnymi negocjacjami. Mi te techniki  pomagają, mam nadzieję, że Tobie również będą.

Dziękuję za przeczytanie moich wskazówek.
Pamiętaj, że zawsze możesz do mnie napisać
Trzymam kciuki za Twój rozwój zawodowy
i życzę samych sukcesów.

doradca kariery

Przeczytane? Bardzo się cieszę!

Czas wziąć sprawy w swoje ręce! Zacznij działać, zanim znajdziesz tysiąc wymówek, dlaczego chcesz jeszcze poczekać. Nie ma lepszego momentu na rozpoczęcie swojego treningu kariery, jak właśnie teraz.

Ciekawe? Chcesz więcej?

Zapisz się na newsletter. Otrzymasz nie tylko powiadomienia o nowych treściach na blogu, ale też dwa bezpłatne autorskie poradniki, prawdziwe skarbnice wiedzy, które od ręki pomogą Ci w planowaniu Twojej kariery.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *