fbpx

Jak ubrać się na ważne spotkanie lub rozmowę rekrutacyjną?

Jak zapewne pamiętacie z ostatniego artykułu to właśnie mowa ciała i ubiór decydują o pierwszym wrażeniu. Idąc na rozmowę kwalifikacyjną w pewnym sensie – idziemy sprzedać siebie – swoją widzę, umiejętności w pakiecie razem z wizerunkiem. Potencjalny pracodawca, jeśli będzie miał spójny obraz naszego wizerunku wraz z kompetencjami – na pewno będzie chciał to „kupić”, co powinno poskutkować zatrudnieniem. Musimy pamiętać, że każde stanowisko pracy ma swój dress code i to właśnie on powinien nam pomóc przy dobieraniu stroju na rozmowę kwalifikacyjną. O ile student informatyki starający się o pracę w dziale informatycznym mógłby iść na rozmowę w ciemnych jednolitych jeansach i koszuli, tak osoba ubiegająca się o pracę w banku w żadnym wypadku nie powinna takich spodni zakładać.

 

Najprościej jest podpatrzeć jakie zasady obowiązują w danych firmach i po prostu – wizerunkiem upodobnić się do ubieganego stanowiska + dodać szczyptę elegancji. W firmach gdzie obowiązują niekoniecznie eleganckie uniformy najlepiej postawić na klasykę, czyli jasna koszula + spodnie / spódnica z materiału. Z dwojga złego lepiej być ubranym bardziej elegancko niż sobie odpuścić. Rekruter zawsze otrzymuje wtedy sygnał, że się postaraliśmy i naprawdę nam na tej posadzie zależy.

 

Każdy z nas kiedy dobrze wygląda i świetnie się czuje odruchowo prostuje plecy, uśmiecha się i jest bardziej otwarty dla świata. Może my na co dzień tego nie wyłapujemy, ale nasze otoczenie zwraca na takie drobne sygnały uwagę. Dosłownie mówiąc – to ubiór w dużej części buduje nasz autorytet, dlatego przygotowując strój na rozmowę kwalifikacyjną musimy pamiętać o kilku kwestiach.

 

Kiedy mamy problem z dobraniem ubioru, zawsze stawiamy na styl business dress, czyli strój biznesowy. Mężczyźni powinni sięgnąć po klasyczny garnitur i krawat, zaś kobiety po gładki kostium ze spódnicą lub spodniami. Wszystkie części powinny być w stonowanych kolorach, z jasną bluzką. Najbezpieczniejsze są odcienie granatu i szarości.

 

Bielizna, czyli podstawa naszej garderoby. Psychologia koloru mówi, że żywe, nasycone barwy dodają nam odwagi i pewności siebie. Myślicie, że czerwone majtki na maturę to przesąd? Nie, właśnie dzięki nim mamy sobie dodać odwagi. Oczywiście wybierzmy kolor taki jak lubimy, nie musi być czerwony. Panie powinny pamiętać o dobrym dopasowaniu biustonosza – kiedy wszystko jest na swoim miejscu od razu się automatycznie prostujemy. W żadnym wypadku bielizna nie powinna prześwitywać spod ubrania. No i na koniec nie zapominajmy o wygodzie – bielizna powinna być dla ciała niczym druga skóra.

 

Nie zakładamy rzeczy, w których nie czujemy się dobrze, czyli np. jeśli kobieta na co dzień nie nosi spódnic, lepiej założyć spodnie i czuć się w nich pewnie siebie. Pamiętamy o zachowaniu wszystkich zasad stroju formalnego, czyli nie zakładamy prześwitujących ubrań, niedopasowanych fasonem jak i kolorystycznie. Panie zawsze muszą mieć rajstopy i zakryte buty (tak, nawet latem), zaś panowie koszule z długim rękawem zapięte na wszystkie guziki. Biżuteria skromna, podobnie jak makijaż i fryzura. Panowie powinni również pamiętać o schludnej fryzurze i zadbanych dłoniach.

 

Pozwólmy sobie na odrobinę szaleństwa, czyli, jeśli stanowisko nam na to pozwala weźmy ze sobą coś charakterystycznego, dzięki czemu łatwiej nas będzie zapamiętać. Niech przykładem będzie poniższe zdjęcie – koszula o nietypowym kroju i zielona teczka na pewno zapadną w pamięć, a jednak cały strój jest zgodny ze stylem biznesowym. Mężczyźni mogą założyć krawat o wyrazistym kolorze czy koszulę o oryginalnym wykończeniu. Pamiętajmy jednak, że mimo wszystko warto zachować umiar, jeśli przesadzimy z awangardą zostanie to źle odebrane.

 

PRZECZYTAŁEM ARTYKUŁ I CO TERAZ?

  • sprawdź czy masz w swojej szafie odpowiednie elementy garderoby,
  • przymierz wybrane ubrania, stwórz stałe zestawy, w których czujesz się dobrze,
  • dobierz odpowiednie akcesoria,
  • poproś by bliska Ci osoba oceniła Twoją stylizację.

Dziękuję za przeczytanie moich wskazówek.
Pamiętaj, że zawsze możesz do mnie napisać
Trzymam kciuki za Twój rozwój zawodowy
i życzę samych sukcesów.

doradca kariery

Przeczytane? Bardzo się cieszę!

Czas wziąć sprawy w swoje ręce! Zacznij działać, zanim znajdziesz tysiąc wymówek, dlaczego chcesz jeszcze poczekać. Nie ma lepszego momentu na rozpoczęcie swojego treningu kariery, jak właśnie teraz.

Ciekawe? Chcesz więcej?

Zapisz się na newsletter. Otrzymasz nie tylko powiadomienia o nowych treściach na blogu, ale też dwa bezpłatne autorskie poradniki, prawdziwe skarbnice wiedzy, które od ręki pomogą Ci w planowaniu Twojej kariery.

2 thoughts on “Jak ubrać się na ważne spotkanie lub rozmowę rekrutacyjną?”

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *