fbpx

Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym?

Praca nie zawsze jest źródłem sukcesów, zawodowego spełnienia czy satysfakcji. Niejednokrotnie wiąże się ze stresem, niezadowoleniem i beznadziejnością. Takie objawy mogą być początkiem procesu prowadzącego do wypalenia zawodowego. Przyczyn wypalenia może być dużo, do najczęstszych należą: powtarzalność wykonywanych zadań, brak jasno określonych celów, przepracowanie, brak czasu na życie pozazawodowe, konflikty ze współpracownikami oraz stres związany z wykonywanymi obowiązkami. Na początku warto określić, które z nich występują właśnie w Twoim otoczeniu zawodowym, jeżeli oczywiście występują. Po rozpoznaniu ich należy zastanowić się co można zrobić, aby wyeliminować bądź zminimalizować aspekty pracy prowadzące do wypalenia zawodowego. Poniżej przedstawiam kilka praktycznych wskazówek:

 

WYZNACZ REALISTYCZNE I JASNO OKREŚLONE CELE
Często się zdarza, że przełożony nie określi swojemu podopiecznemu celu. W takim przypadku sam wyznacz cel, który chcesz osiągnąć na danym stanowisku czy w firmie. Przy jego określaniu zastosuj metodę SMART: Szczegółowy, Mierzalny, Atrakcyjny, Realistyczny, Terminowy

 

SKUPIAJ SIĘ NA POZYTYWNYCH ASPEKTACH PRACY
Ważnym czynnikiem przy wypaleniu zawodowym jest wyszukiwanie pozytywnych aspektów pracy, tych rzeczy które lubisz bądź wykonujesz z przyjemnością. Da Ci to poczucie, że nie wszystko co robisz jest skazane na niepowodzenie. Wypisz kilka rzeczy, z których jesteś szczególnie dumny, niech te sukcesy determinują następne 🙂

 

NIE POPADAJ W RUTYNĘ
Niektóre obowiązki polegają na wykonywaniu codzienne tych samych czynności. Zastanów się czy możesz wykonywać te zadania w inny sposób niż zazwyczaj. Pozwoli Ci to przełamać poczucie monotonii.

 

OKREŚL PO CO ROBISZ TO CO ROBISZ
Niezależnie od miejsca pracy i obowiązków wyznaczaj swoje własne cele rozwojowe. To co nas skłania do działania to chęć rozwoju. Dlatego, gdy pracodawca nie umożliwia nam takiej możliwość to weźmy sprawy w swoje ręce i sami wyznaczmy sobie cel, który może niekoniecznie wiązać się z naszymi codziennymi obowiązkami.

 

PAMIĘTAJ, ŻE PRACA TO NIE WSZYSTKO
Znajdź pasję, którą będziesz wykonywać poza godzinami pracy. Życie zawodowe to nie wszystko i nie bez powodu coraz częściej mówi się o work-life balance. Poza pracą warto znaleźć hobby, które nada Twojemu życiu poczucie sensu. Można również znaleźć pasję, którą można wykonywać wspólnie z innymi. Pomoże to w budowaniu relacji z osobami o podobnych zainteresowaniach.

Dziękuję za przeczytanie moich wskazówek.
Pamiętaj, że zawsze możesz do mnie napisać
Trzymam kciuki za Twój rozwój zawodowy
i życzę samych sukcesów.

doradca kariery

Przeczytane? Bardzo się cieszę!

Czas wziąć sprawy w swoje ręce! Zacznij działać, zanim znajdziesz tysiąc wymówek, dlaczego chcesz jeszcze poczekać. Nie ma lepszego momentu na rozpoczęcie swojego treningu kariery, jak właśnie teraz.

Ciekawe? Chcesz więcej?

Zapisz się na newsletter. Otrzymasz nie tylko powiadomienia o nowych treściach na blogu, ale też dwa bezpłatne autorskie poradniki, prawdziwe skarbnice wiedzy, które od ręki pomogą Ci w planowaniu Twojej kariery.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *