Praca nie zawsze jest źródłem sukcesów, zawodowego spełnienia czy satysfakcji. Niejednokrotnie wiąże się ze stresem, niezadowoleniem i beznadziejnością. Takie objawy mogą być początkiem procesu prowadzącego do wypalenia zawodowego. Przyczyn wypalenia może być dużo, do najczęstszych należą: powtarzalność wykonywanych zadań, brak jasno określonych celów, przepracowanie, brak czasu na życie pozazawodowe, konflikty ze współpracownikami oraz stres związany z wykonywanymi obowiązkami. Na początku warto określić, które z nich występują właśnie w Twoim otoczeniu zawodowym, jeżeli oczywiście występują. Po rozpoznaniu ich należy zastanowić się co można zrobić, aby wyeliminować bądź zminimalizować aspekty pracy prowadzące do wypalenia zawodowego. Poniżej przedstawiam kilka praktycznych wskazówek:
WYZNACZ REALISTYCZNE I JASNO OKREŚLONE CELE
Często się zdarza, że przełożony nie określi swojemu podopiecznemu celu. W takim przypadku sam wyznacz cel, który chcesz osiągnąć na danym stanowisku czy w firmie. Przy jego określaniu zastosuj metodę SMART: Szczegółowy, Mierzalny, Atrakcyjny, Realistyczny, Terminowy
SKUPIAJ SIĘ NA POZYTYWNYCH ASPEKTACH PRACY
Ważnym czynnikiem przy wypaleniu zawodowym jest wyszukiwanie pozytywnych aspektów pracy, tych rzeczy które lubisz bądź wykonujesz z przyjemnością. Da Ci to poczucie, że nie wszystko co robisz jest skazane na niepowodzenie. Wypisz kilka rzeczy, z których jesteś szczególnie dumny, niech te sukcesy determinują następne 🙂
NIE POPADAJ W RUTYNĘ
Niektóre obowiązki polegają na wykonywaniu codzienne tych samych czynności. Zastanów się czy możesz wykonywać te zadania w inny sposób niż zazwyczaj. Pozwoli Ci to przełamać poczucie monotonii.
OKREŚL PO CO ROBISZ TO CO ROBISZ
Niezależnie od miejsca pracy i obowiązków wyznaczaj swoje własne cele rozwojowe. To co nas skłania do działania to chęć rozwoju. Dlatego, gdy pracodawca nie umożliwia nam takiej możliwość to weźmy sprawy w swoje ręce i sami wyznaczmy sobie cel, który może niekoniecznie wiązać się z naszymi codziennymi obowiązkami.
PAMIĘTAJ, ŻE PRACA TO NIE WSZYSTKO
Znajdź pasję, którą będziesz wykonywać poza godzinami pracy. Życie zawodowe to nie wszystko i nie bez powodu coraz częściej mówi się o work-life balance. Poza pracą warto znaleźć hobby, które nada Twojemu życiu poczucie sensu. Można również znaleźć pasję, którą można wykonywać wspólnie z innymi. Pomoże to w budowaniu relacji z osobami o podobnych zainteresowaniach.