fbpx

 

Don Vito Corleone, zanim stał się tytułowym Ojcem Chrzestnym, był emigrantem uciekającym przed swoją przeszłością. Pozycję i majątek zbudował od zera. Przypływając do Stanów Zjednoczonych nie miał nic. Nie musisz mieć „pleców”, „ustawionego startu”, by osiągnąć to co chcesz.

 

Teraz zastanówmy się. Co jakiś czas słyszę, że aby zrobić karierę, trzeba mieć bardzo silne „plecy”. Oczywiście, są osoby rodzące się z pakietem „będę bogaty”, ale sądzę, że nie będziemy się na nich skupiać, bo chcę Ci pokazać że bez względu na to, w jakim jesteś miejscu, możesz wypracować sobie taką pozycję, jaką miał Ojciec Chrzestny.

 

Pierwsza rzecz jaką musisz zrobić to przestać marudzić i oglądać się na innych. Czy naprawdę sądzisz, że Vito Corleone zanim stał się Donem siedział i mówił „O jejku, jaki jestem biedny. Wszyscy mają ode mnie lepiej. Szans tu dla mnie nie ma…”. Jestem pewna, że nie, bo ludzi sukcesu rozpoznaje się po tym, że zamiast tracić czas na biadolenie, po prostu zaczynają działać. I  nie ma tu znaczenia czy jesteś przebojowym sangwinikiem czy skrajnym introwertykiem. Po prostu przestań marudzić i zabierz się do roboty.

 

Mogę potwierdzić to swoim przykładem, ja również nigdy żadnych „pleców” ani znajomości nie miałam. Nie stoją za mą bogaci rodzice, jednak w ciągu dwóch lat udało mi się stworzyć dobrze działającą siatkę zależności, która dziś pozwala mi nie martwić się o pracę. Oczywiście, dwa lata to sporo w perspektywie osoby, która potrzebuje pracy teraz, dlatego samo budowanie i rozwijanie kontaktów powinno być stałe, żeby w „czarnej godzinie” mieć do kogo się odezwać z prośbą o wsparcie. Komunikacja kryzysowa niestety ma słabą skuteczność.

 

Don Corleone nigdy nie marudził, że budowa jego imperium wymaga czasu, dlatego nie działał chaotycznie ale strategicznie. Z rozwagą dobierał współpracowników. Zauważyłam, że jedną z błędnych – według mnie – praktyk jest zachłyśnięcie się dużą ilością nowych znajomych. Np. idziesz na konferencję i zaczyna się „łapanka”. Jestem zdania, że lepiej postawić na kilka wartościowych osób, z którymi relacje będziemy sukcesywnie rozwijać. Nikt nie lubi być traktowany szablonowo, ani tym bardziej jak jeden z wielu. Dlatego takie strategiczne podejście do networkingu jest ważne.

 

W tworzeniu swojej pozycji Ojcu Chrzestnemu pomagała umiejętność obserwowania otaczającego go środowiska. Ameryka była dla niego nieznanym lądem, dlatego mimo, że nigdy nie odciął się od bycia Włochem, poznawał jak najdokładniej mechanizmy i sposób życia rodzimych mieszkańców, by jak najlepiej rozumieć środowisko, w którym się teraz znalazł. To wskazówka dla Ciebie. Jeśli chcesz wejść do jakiejś branży, najpierw sprawdź jaka jest specyfikacja tego środowiska pracy i w jaki sposób Ty możesz się odnaleźć w tej przestrzeni.

 

Pamiętaj również o konkurencji. Vito Corleone zanim stał się rozpoznawalny, sporo czasu poświęcił na zrozumienie strachu przed ówcześnie panującym Donem. Badał z czego wynika, co go warunkuje i dlaczego jest tak silny. Teraz pomyśl, kim jest Twój największy konkurent? Jakie cechy lub jakie osiągnięcia warunkują jego pozycję? Niech będzie to dla Ciebie inspiracją.

 

Bądź wytrwały. Budowanie swojej pozycji zajęło Donowi kilka lat. Najtrudniejsze w całym tym procesie było zdobycie szacunku i zaufania, bo to najsilniejsze fundamenty marki osobistej. Jak widzisz wszystko jest do zrobienia. Trzeba ustalić strategię, działać, budować wokół siebie silną siatkę networkingową, obserwować trendy, badać konkurencję i być wytrwały. Pamiętaj nikt nie rodzi się od razu wielkim, potrzeba lat i wysiłku by dotrzeć na szczyt. Ale warto się starać. Widok jest tego wart.

Dziękuję za przeczytanie moich wskazówek.
Pamiętaj, że zawsze możesz do mnie napisać
Trzymam kciuki za Twój rozwój zawodowy
i życzę samych sukcesów.

doradca kariery

Przeczytane? Bardzo się cieszę!

Czas wziąć sprawy w swoje ręce! Zacznij działać, zanim znajdziesz tysiąc wymówek, dlaczego chcesz jeszcze poczekać. Nie ma lepszego momentu na rozpoczęcie swojego treningu kariery, jak właśnie teraz.

Ciekawe? Chcesz więcej?

Zapisz się na newsletter. Otrzymasz nie tylko powiadomienia o nowych treściach na blogu, ale też dwa bezpłatne autorskie poradniki, prawdziwe skarbnice wiedzy, które od ręki pomogą Ci w planowaniu Twojej kariery.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *