fbpx

Feedback – jak go przyjąć?

Często mówimy, że cenimy sobie szczerość i chcemy, aby ludzie mówili nam prawdę. Jednak czy jesteśmy przygotowani, aby ją usłyszeć? Niejednokrotnie informacja zwrotna ma na celu uświadomienie odbiorcy jego słabych stron, a wtedy najczęściej przyjmujemy strategię obrony lub ucieczki.

Warto w takich sytuacjach zastanowić się co jest dla nas i dla naszej kariery korzystniejsze. Osoby, które posiadają umiejętność przyjmowania feedbacku, szybciej odnoszą sukces. Konstruktywna informacja zwrotna opiera się na faktach i konkretnych zachowaniach, z których możemy wyciągnąć wnioski i wprowadzić zmiany.

Poniżej kilka wskazówek pozwalających wykorzystać feedback na Twoją korzyść:

Poznaj punkt widzenia nadawcy feebacku
Na początku rozmowy przede wszystkim warto poznać w jaki celu przekazywana jest Ci informacja zwrotna oraz czego oczekuje od Ciebie rozmówca. Taka informacja pomoże Ci wybrać elementy rozmowy, które są dla Ciebie najważniejsze.

Wychwytuj fakty
Informacja zwrotna może zawierać zarówno fakty jak i emocje. Słuchaj uważnie, oddziel jedne od drugich i zapisz je na kartce. Dzięki temu zobaczysz obiektywny charakter rozmowy.

Uszczegóławiaj
Zdarza się, że feedback przekazywany jest na dużym poziomie ogólności. Twoim zadaniem jest zadawanie pytań, które pozwolą poznać Ci wszystkie szczegóły. Tylko wtedy wyciągniesz prawidłowe wnioski.

Nie usprawiedliwiaj się
Nie tłumacz się i nie usprawiedliwiaj. Na koniec rozmowy możesz przekazać swój punkt widzenia, który będzie dobrym początkiem do wypracowania najlepszego rozwiązania prowadzącego do pozytywnej zmiany.

Podziękuj
Doceń szczerość osoby, która przekazuje Ci informację zwrotną. Podziękuj oraz powiedz w czym pomoże Ci przekazany przez nią feedback.

Zadbaj o motywację
Zmiana zachowania często wiąże się ze zmianą nawyków i przekonań. Dlatego odpowiedz sobie na kilka pytań:

  • czego potrzebuję do wprowadzenia zmiany?
  • jakie podejmę działania?
  • jak mogę zachować komfort w nowych działaniach?
  • kto może mi pomóc?
  • jak ja skorzystam na zmianie, a jak inni?
  • kim się stanę jak dokonam zmiany?

Warto uświadomić sobie, że informacja zwrotna może być prezentem, który umiejętnie przyjęty może dać nam dużo korzyści. Tak więc życzę Wam wielu prezentów, z których będziecie mieli wiele radości.

Dziękuję za przeczytanie moich wskazówek.
Pamiętaj, że zawsze możesz do mnie napisać
Trzymam kciuki za Twój rozwój zawodowy
i życzę samych sukcesów.

doradca kariery

Przeczytane? Bardzo się cieszę!

Czas wziąć sprawy w swoje ręce! Zacznij działać, zanim znajdziesz tysiąc wymówek, dlaczego chcesz jeszcze poczekać. Nie ma lepszego momentu na rozpoczęcie swojego treningu kariery, jak właśnie teraz.

Ciekawe? Chcesz więcej?

Zapisz się na newsletter. Otrzymasz nie tylko powiadomienia o nowych treściach na blogu, ale też dwa bezpłatne autorskie poradniki, prawdziwe skarbnice wiedzy, które od ręki pomogą Ci w planowaniu Twojej kariery.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *