fbpx

Profesjonalny wizerunek w internecie

Na nasz wizerunek składa się wiele czynników, począwszy od pierwszego wrażenia przez opinie wśród znajomych po kreowanie naszego wizerunku w sieci. Dziś chciałam się skupić właśnie na wizerunku w internecie, który jest bardzo często sprawdzany przez naszych przyszłych pracodawców, klientów, pracowników czy kontrahentów. Jest to jeden z najistotniejszych elementów, który decyduje o tym,czy dana osoba będzie chciała z nami współpracować czy też nie. Wizerunek w sieci budujemy na lata, dlatego warto o niego szczególnie zadbać. Pamiętaj – w sieci nic nie ginie, więc zastanów się dwa razy zanim cokolwiek opublikujesz.

Jak Cię widzą, tak Cię piszą
Pierwsze na co człowiek zwraca uwagę to obraz, dopiero później skupiamy się na tekście. Dlatego zdjęcie jest naszą pierwszą wizytówką i należy o nie szczególnie zadbać. Sprawdź czy w mediach społecznościowych masz odpowiednie zdjęcia profilowe. Np. na LinkedIn czy Goldenline najlepiej sprawdzają się proste zdjęcia biznesowe, na profilach przeznaczonych dla znajomych postarajmy się o dobrej jakości portret. Zdjęcia z rodzinnej imprezy, klubu czy wakacji niekoniecznie stwarzają najlepszą (i uniwersalną) wizytówkę. Jeśli chcemy udostępniać takie fotografie – upewnijmy się, że są one widoczne tylko dla znajomych. Kolejną rzeczą są treści umieszczane w sieci. Skup się na poprawnej polszczyźnie i dokładnym wypełnieniu rubryk z informacjami, które powinny być z Tobą kojarzone. Jesteś lekarzem danej specjalizacji a może świetnym mechanikiem samochodowym? Napisz o tym, nie każdy musi o tym wiedzieć, a dzięki temu potencjalny klient czy też pracodawca łatwiej do Ciebie trafi.

Dbaj o prywatność
Niektóre portale, takie jak Facebook czy Instagram mają ustawienia prywatności. Jest to świetna opcja, aby oddzielić sprawy prywatne od zawodowych. Zdjęcia rodziny czy najbliższych nie powinny być widoczne dla wszystkich – choćby ze względów bezpieczeństwa.

Wszystko co udostępniasz, mówi mi kim jesteś
Za każdym razem kiedy coś udostępniasz na Facebooku czy Twitterze zastanów się czy chcesz być z tą treścią identyfikowany. Kiedy przejrzysz tablice znajomych – łatwo zobaczyć kto czym się interesuje i jakie wartości wyznaje. Nie wszystkim warto się publicznie „chwalić”. Nie każdy musi też rozumieć nasze poczucie humoru 😉

Komentarze mówią o Tobie więcej niż myślisz
Na Facebooku, blogach, w sieci Google + czy Disqus – wypowiadaj się zgodnie ze swoimi przekonaniami, ale pamiętaj, że osobę w sieci łatwo zidentyfikować. Nie pisz rzeczy, za które mógłbyś się wstydzić. Podziel się wartościową opinią, wdawaj się w dyskusje z pozycji eksperta – oczywiście tylko w dziedzinach, na których się na prawdę znasz.

Zbieraj rekomendacje
Na blogu, stronie internetowej, LinkedInie czy Goldenline – warto zbierać rekomendacje odnoszące się do naszego doświadczenia. Kto będzie szukał informacji na nasz temat i trafi na pozytywne opinie – na pewno chętniej podejmie z nami współpracę.

Aktualizuj informacje
Zmieniłeś pracę? Jeśli chcesz, aby znajomi czy dawni klienci, nie mieli problemu aby do Ciebie trafić – zaktualizuj informacje na swoich profilach. Na biznesowych profilach Goldenline i LinkedIn warto dodawać nowe doświadczenie, wykształcenie oraz kursy – wtedy np. potencjalny pracodawca wie, że cały czas dbamy o własny rozwój.

Pokazuj się z dobrej strony
Każdy z nas jest profesjonalistą w jakiejś dziedzinie. Pokazuj swoje umiejętności w sieci, załóż bloga lub wypowiadaj się na forach internetowych. W ten sposób będziesz autorytetem dla innych, jednocześnie umacniając swoją markę.

Nie trać głowy – bądź wiarygodny
Nie rób absolutnie nic na siłę, ani na pokaz. Sztuczne zainteresowania czy doświadczenie, którego nie posiadasz, a masz wpisane w swoim portalu biznesowym i tak wyjdą przy pierwszej rozmowie. Buduj wiarygodny wizerunek.

Dziękuję za przeczytanie moich wskazówek.
Pamiętaj, że zawsze możesz do mnie napisać
Trzymam kciuki za Twój rozwój zawodowy
i życzę samych sukcesów.

doradca kariery

Przeczytane? Bardzo się cieszę!

Czas wziąć sprawy w swoje ręce! Zacznij działać, zanim znajdziesz tysiąc wymówek, dlaczego chcesz jeszcze poczekać. Nie ma lepszego momentu na rozpoczęcie swojego treningu kariery, jak właśnie teraz.

Ciekawe? Chcesz więcej?

Zapisz się na newsletter. Otrzymasz nie tylko powiadomienia o nowych treściach na blogu, ale też dwa bezpłatne autorskie poradniki, prawdziwe skarbnice wiedzy, które od ręki pomogą Ci w planowaniu Twojej kariery.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *