fbpx

Jak sprzedać swoje kompetencje?

Jak pewnie wiesz, zapisałam się na studia podyplomowe związane z doradztwem zawodowym. Jeden z modułów dotyczył kompetencji pracowników. Uważam to za ekstremalnie ważny temat, dlatego podzielę się z Tobą swoimi notatkami. Twoje kompetencje będą interesować potencjalnego pracodawcę, partnera biznesowego i klienta. Jednym słowem każdego, z kim mógłbyś nawiązać współpracę. Stanowią również główny czynnik warunkujący Twoje przyszłe wynagrodzenie, dlatego warto przyjrzeć im się bliżej.

ZDEFINIUJ SWOJE KOMPETENCJE
Weź kartkę papieru, długopis, zarezerwuj dla siebie trochę czasu. Jeśli podejdziesz poważnie do tego zadania, ułatwisz sobie szukanie pracy, ponieważ opracujesz odpowiedź na najtrudniejsze pytania rekrutacyjne. Zacznijmy od zdefiniowania czym są kompetencje. To zbiór Twoich umiejętności, wiedzy, doświadczenia i postaw, które możesz zaoferować innym.  Zastanów się co potrafisz robić, jakie masz talenty i naturalne predyspozycje. Spróbuj ustalić, czego mógłbyś nauczyć innych. Z jakimi problemami przychodzą do Ciebie Twoi znajomi?

Staraj się myśleć w szerokich kategoriach. Spójrz na siebie nie tylko przez pryzmat życia zawodowego. Ważne jest też jakie posiadasz doświadczenie życiowe. Pomyśl z jakimi wyzwaniami radzisz sobie najlepiej? Świetnie organizujesz wycieczki lub spotkania towarzyskie? Jesteś królem imprez, a Twoje anegdoty zawsze zbierają brawa? Proszę bardzo, mamy już dwie kompetencje- organizację eventów oraz wystąpienia publiczne 🙂 Już wiesz co mam na myśli prawda? Zapisz sobie w jaki sposób pokonujesz kolejne przeszkody. Jesteś nastawiony na zadania i szukanie rozwiązań?  A może nie zaczynasz pracy bez gruntownej analizy problemu? Jakie reprezentujesz postawy? Czy chcesz działać?  To ważne pytanie. Jeśli znasz na nie odpowiedź, wiesz też co powiedzieć kiedy zapytają Cię, dlaczego masz dostać posadę właśnie na tym stanowisku. Nie zapomnij też o swojej wiedzy i kwalifikacjach, które będą formalnym potwierdzeniem niektórych kompetencji. To zawsze dodatkowy atut, którym warto się pochwalić.

Zanotowane? Nie zgub swojej kartki, jest na prawdę bardzo ważna. Mając wypisane kompetencje, czas zastanowić się, czy wiesz:

  • jak zaprezentować je w swoim CV,
  • wygrać” dzięki nim każdą rozmowę biznesową,
  • które z nich chcesz rozwijać.

Jeśli nie.., trzeba to  nadrobić.

SZUKANIE WSPÓLNEGO MIANOWNIKA
Kolejnym ćwiczeniem jakie wykonywałam w minioną sobotę, było ustalenie oczekiwań zarówno pracodawcy, jak i pracownika. Zatrzymajmy się przy tym na chwilę. Weź drugą kartkę- tak, dziś będzie trochę pisania 🙂 Z jednej strony wypisz ważne dla Ciebie aspekty nowej pracy. Z drugiej, wypunktuj to, czego może od Ciebie oczekiwać potencjalny pracodawca.  Dzięki temu ćwiczeniu łatwiej wypracujesz sobie model miejsca pracy i obraz osoby z którą chcesz pracować. Pomyśl jakie firmy, instytucje i inicjatywy zawierają w sobie przedstawione punkty. Gdzie ich szukać? Jak zaprezentować wartości, szczególnie dla nich istotne?

PREZENTACJA KOMPETENCJI
Mając pełny spis Twoich mocnych stron, czas pokazać go światu. Pomóc Ci w tym może model STAR. Swoją prezentację zacznij od opisania sytuacji w jakiej się znalazłeś (wraz z przyjaciółmi chcieliście wyjechać na wycieczkę). Następnie przedstaw zadania, które miałeś do wykonania (organizacja noclegów, przejazdów, wsparcie logistyczne, ustalenie programu zwiedzania poszczególnych atrakcji, wyżywienie). W kolejnym zdaniu pokaż co zrobiłeś, by wszystkie taski zostały w odpowiedni sposób zrobione (analiza i porównanie cen noclegów, sporządzenie mapki dojazdu-optymalizacja czasu, zarządzanie budżetem). Na końcu pochwal się rezultatami i sukcesami (wszyscy byli zachwyceni, zostały Wam oszczędności, wynegocjowałeś dodatkowe gratyfikacje).

Ćwicz ile się da, nawet przed lustrem. Wypracujesz odpowiednie nawyki, które później zaprocentują na rozmowie rekrutacyjnej.

Dziękuję za przeczytanie moich wskazówek.
Pamiętaj, że zawsze możesz do mnie napisać
Trzymam kciuki za Twój rozwój zawodowy
i życzę samych sukcesów.

doradca kariery

Przeczytane? Bardzo się cieszę!

Czas wziąć sprawy w swoje ręce! Zacznij działać, zanim znajdziesz tysiąc wymówek, dlaczego chcesz jeszcze poczekać. Nie ma lepszego momentu na rozpoczęcie swojego treningu kariery, jak właśnie teraz.

Ciekawe? Chcesz więcej?

Zapisz się na newsletter. Otrzymasz nie tylko powiadomienia o nowych treściach na blogu, ale też dwa bezpłatne autorskie poradniki, prawdziwe skarbnice wiedzy, które od ręki pomogą Ci w planowaniu Twojej kariery.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *