fbpx

6 kroków do znalezienia nowej pracy

Zmieniałam pracę kilka razy i doskonale wiem, że jest to proces długi i wymagający wiele zaangażowania. Pojawiają się różne etapy, wstępnej ekscytacji, załamania, zwątpienia i rozczarowania. Rynek pracy owiany jest wieloma mitami, w pewnym momencie sam nie wiesz, w co warto wierzyć i jak grać, żeby wygrać. Oto kilka sprawdzonych (na własnej skórze) rad, które pomogą odnaleźć się w gąszczu możliwości.

OKREŚL PROFIL ZAWODOWY
Weź kartkę papieru i długopis. Na jej środku napisz wielkimi literami „JA”. Wokół zapisz wszystko co Ci się z Tobą kojarzy. Zacznij od umiejętności, wiedzy, doświadczenia i cech osobowości. Im dokładniej, tym lepiej. Pisz tak długo, póki nie wyczerpiesz bazy pomysłów. Nie pomijaj niczego, nawet jeśli coś wyda Ci się oczywiste. Następnie przeanalizuj cały proces. Zastanów się kto i gdzie może potrzebować kogoś takiego jak Ty. Naturalnym profilem będzie to, co robisz do tej pory, ale może ukażą Ci się nowe możliwości, nad którymi dotychczas się nie zastanawiałeś.

ZRÓB RESEARCH
Poświęć chwilę na konfrontację swoich założeń z rzeczywistością. Sprawdź kilka ogłoszeń. Na które z nich byś odpowiedział? Jeśli masz już swoich faworytów, sprawdź sekcję „wymagania”, w jakim stopniu je spełniasz? Co należy szczególnie  uwypuklić, a co jest do zdobycia? To ważne pytania, dlatego znalezienie na nie odpowiedzi jest wyjątkowo ważne.

USTAL PLAN
Zaloguj się na portalach, które integrują ogłoszenia z różnych witryn. Dzięki temu oszczędzisz czas na monitorowaniu rynku. Postaraj się wypracować optymalną dla Ciebie ilość wysyłanych CV. Pamiętaj o przygotowaniu odpowiedniej treści maila. Warto również zaglądać na portale takie jak Linkedin i Goldenline, grupy na Facebooku, czy fora tematyczne, poświęcone rynki pracy. Najważniejsza jest systematyczność i konsekwencja w działaniu.

ZADBAJ O CV
Wśród dzisiejszych kandydatów istnieje duża konkurencja, zwłaszcza jakościowa. Oznacza to, że masz dziś do czynienia z coraz bardziej świadomymi ludźmi, którzy inwestują w swoją karierę. Począwszy od CV, na spotkaniach z Doradcą  Zawodowym kończąc. Już nie wystarczy, że masz dokument z kreatora. Liczą się profesjonalne i dobrze skomponowane CV, które jest Twoimi godnym reprezentantem.


STAŃ REKRUTEROWI NA DRODZE
Wiele z osób, zajmujących się rekrutacją szuka kandydatów na Linkedin, Goldenline. Warto rozważyć założenie tam konta. Pamiętaj o odpowiednim zdjęciu, uzupełnieniu profilu zawodowego, pokazaniu swoich umiejętności. Dodaj do tego poprzednie stanowiska pracy, uwzględniając wykonywane obowiązki. Bądź też aktywny. Dziel się wiedzą, udzielaj w grupach tematycznych, udostępniaj ciekawe artykuły, które mogą być inspiracją dla Twojej społeczności. Im bardziej będziesz widoczny dla swoich odbiorców, kojarzony z merytorycznymi artykułami oraz profesjonalizmem, tym szybciej i łatwiej zbudujesz swoją markę osobistą. Dzięki niej staniesz się cenionym ekspertem, którego z chęcią będzie się polecać dalej. Tak działa networking, czyli rozwijanie profesjonalnej siatki kontaktów. Jeśli posiadasz swoich ambasadorów, łatwiej znajdziesz pracę. Dbając o odpowiednie pozycjonowanie i komunikowanie swoich planów zawodowych jest najbardziej zaniedbywanym elementem poszukiwania pracy. Zazwyczaj mówimy znajomym „jakbyś widział gdzieś/coś to daj znać, bo szukam pracy”. To nie są konkrety. Tak jak opisujesz siebie na Linkedin, Goldenline, tak też przedstawiaj swoje możliwości ludziom, którzy Cię otaczają. Co dwie pary oczu, to nie jedna. Nigdy nie wiesz, kto zauważy ofertę, która może być tą jedyną. Nie trafi jednak do Ciebie, jeśli znajomy nie będzie wiedział, że może Cię zainteresować. Im bardziej rozbudowana sieć kontaktów, tym większe możliwości dodarcia do osób decyzyjnych i bezpośrednich właścicieli rekrutacji. Właśnie dlatego, kiedy kogoś poznasz- zaproś do znajomych na Linkedin i Goldenline, aby być z nim w stałym kontakcie.

PRZYGOTUJ  SIĘ NA PYTANIA KILLERY
Są takie pytania, które sprawiają, że kandydaci nabierają wody w usta, a nad rozmową pojawia się czarna chmura. Nazywają je „killerami”, bo stanowią „punkty zapalne” rozmów rekrutacyjnych. Zastanów się, co odpowiedziałbyś, gdybyś usłyszał:

  • Proszę powiedzieć coś o sobie
  • Dlaczego mam Pana zatrudnić?
  • Co Pana wyróżnia na tle innych kandydatów?
  • Jakie są Pana oczekiwania finansowe?

Jeśli nie masz sprecyzowanej odpowiedzi, czas się nad nimi zastanowić. Spisz wszystkie swoje inspiracje i wypracuj taki model, który Ci najbardziej odpowiada. Pamiętaj, rekruter szuka partner do rozmowy, kogoś z kim może wypracować najkorzystniejsze rozwiązania, dlatego chce Cię poznać. Jeśli w odpowiedni sposób przedstawisz swoją kandydaturę, pokażesz co możesz realnie zmienić w danej organizacji i zainteresujesz swoimi ideami, łatwiej wynegocjujesz interesująca Cię stawkę. Przygotuj się teraz, bądź spokojniejszy na rozmowie. To zawsze procentuje.

Dziękuję za przeczytanie moich wskazówek.
Pamiętaj, że zawsze możesz do mnie napisać
Trzymam kciuki za Twój rozwój zawodowy
i życzę samych sukcesów.

doradca kariery

Przeczytane? Bardzo się cieszę!

Czas wziąć sprawy w swoje ręce! Zacznij działać, zanim znajdziesz tysiąc wymówek, dlaczego chcesz jeszcze poczekać. Nie ma lepszego momentu na rozpoczęcie swojego treningu kariery, jak właśnie teraz.

Ciekawe? Chcesz więcej?

Zapisz się na newsletter. Otrzymasz nie tylko powiadomienia o nowych treściach na blogu, ale też dwa bezpłatne autorskie poradniki, prawdziwe skarbnice wiedzy, które od ręki pomogą Ci w planowaniu Twojej kariery.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *