fbpx

Jak prawidłowo napisać CV?

Dziś mam dla Ciebie kolejny „elementarz”. Zawsze powtarzam, że CV to jeden z najważniejszych dokumentów, dlatego warto o niego zadbać. Sprawdź jak w kilku prostych krokach go uaktualnić i wyeliminuj niepotrzebne błędy 🙂

CV tworzymy na końcu
Wiele osób zaczyna poszukiwanie pracy od napisania CV. Prawda jest taka, że tworzymy je na końcu, ponieważ z założenia powinno być skrojone pod konkretne potrzeby danego pracodawcy. Zacznij od zdefiniowania gdzie i na jakie stanowisko chcesz aplikować. Pracodawca chce widzieć, że pasujesz do jego profilu kandydata i jesteś właśnie tą osobą, której szuka. Zapoznaj się z branżą. Zobacz na co mogą zwracać uwagę. Jeśli to firma międzynarodowa- pokaż umiejętności językowe, jeśli chcesz pracować w handlu- zwróć uwagę na umiejętność szybkiego definiowania potrzeb i nawiązywania kontaktu z klientami itp. Staraj się pokazać, że spełniasz konkretne wymagania, a szybciej zostaniesz zauważony.

Uważaj na „kreatory”
Darmowe szablony bardzo często są niezgodne z obecnymi trendami i uwarunkowaniami. Sam ich układ „zmusza” Cię do popełnienia oczywistych błędów, które mogą Ci utrudnić znalezienie pracy. Zanim skorzystasz z ogólnodostępnego szablonu, sprawdź czy nie posiada znaków wodnych lub innych „kwiatków”. Możesz oczywiście stworzyć własny szablon. Trochę pracy i masz swój unikalny dokument, który wyróżni Cię na tle innych. Tylko błagam, nie kombinuj! Szablon musi być przejrzysty i elegancki. Przerost formy nad treścią to najczęstszy błąd w CV, który obniża Twoje szanse.

Dane kontaktowe – ważne, ale nie najważniejsze
Napis „Curriculum Vitae” może zostać pominięty lub napisany malutką czcionką. Z danych osobowych interesuje mnie Twoje imię, nazwisko, numer telefonu i adres e‑mail (adres zamieszkania- sporadycznie)

CV- Twoja wizytówka
Rekruter ma konkretne zadanie. Musi znaleźć kandydata spełniającego określone wymagania. Odpowiedzi na pytanie, czy potrzebuje właśnie Ciebie, szuka w profilu zawodowym. Rekruter nie czyta CV, on je skanuje. Jeśli nie znajdzie słów kluczy i ważnych dla niego informacji- Twoje CV leci do kosza. Czego więc szuka? Twojej wizytówki, czegoś co odpowie na poniższe pytania:

 • kim jesteś?
 • co potrafisz?
 • jaką masz wiedzę?
 • jakie masz doświadczenie?
 • dlaczego mam Cię zatrudnić?

Twój opis musi być zwięzły i konkretny, dopasowany do branży i stanowiska.

Umiejętności- czyli za co rekruter chce zapłacić
Dlaczego pracodawca decyduje się na nowego pracownika? Z bardzo prostego powodu, chce dzięki niemu zarobić, usprawnić działalność firmy, dlatego zapłaci tylko za konkretne umiejętności. Jak je opisać by wzbudzić zainteresowanie?

 • Pisz krótko,
 • Nie koloryzuj,
 • Wyróżnij te punkty, które są szczególnie ważne dla potencjalnego pracodawcy.

Zdjęcie- dbaj o wizerunek

 • nie wstawiaj zdjęcia legitymacyjnego- są schematyczne i nienaturalne, często pozbawione wyrazu.
 • uśmiechnij się- nic bardziej nie zachęca do kontaktu jak perspektywa rozmowy z miłym kandydatem.
 • dobierz odpowiedni strój- czyli taki, w którym poszedłbyś na rozmowę rekrutacyjną. Koszula+ marynarka to najbardziej uniwersalny zestaw.

Doświadczenie- cenniejsze niż złoto
Doświadczenie zawsze prezentuje się od najbardziej aktualnego do najstarszego. Pamiętaj o datach rozpoczęcia i zakończenia danej pracy (miesiąc i rok) Podaj nazwę firmy i piastowanego stanowiska. Zawsze prezentuj wachlarz wykonywanych obowiązków, chwal się dokonaniami i sukcesami ( podawaj liczby), pokaż realnie przeprowadzone projekty.

Wykształcenie
Wpisuj studia lub kursy i szkolenia. Pomiń liceum/technikum – chyba, że wpisują się w profil zawodowy albo jest to Twoje ostatnie miejsce edukacji. W tej sekcji możesz też pochwalić się swoją praca dyplomową lub działalnością na uczelni.

Hobby- uważaj co wpisujesz
Zainteresowania to element w CV, który może fajnie Cię wyróżnić na tle innych kandydatów. Unikaj uogólnień jak : moda, sport, literatura itp. Skup się na szczegółach: koszykówka, sztuka współczesna itp. W tym miejscu możesz wpisać też adres swojego bloga, portfolio lub link do napisanego artykułu.

Zgoda na przetwarzanie danych
Zgoda powinna być na końcu dokumentu. Zwróć szczególną uwagę na to, czy w ogłoszeniu pracodawca nie wymaga „swojej” wersji tego elementu.

Dziękuję za przeczytanie moich wskazówek.
Pamiętaj, że zawsze możesz do mnie napisać
Trzymam kciuki za Twój rozwój zawodowy
i życzę samych sukcesów.

doradca kariery

Przeczytane? Bardzo się cieszę!

Czas wziąć sprawy w swoje ręce! Zacznij działać, zanim znajdziesz tysiąc wymówek, dlaczego chcesz jeszcze poczekać. Nie ma lepszego momentu na rozpoczęcie swojego treningu kariery, jak właśnie teraz.

Ciekawe? Chcesz więcej?

Zapisz się na newsletter. Otrzymasz nie tylko powiadomienia o nowych treściach na blogu, ale też dwa bezpłatne autorskie poradniki, prawdziwe skarbnice wiedzy, które od ręki pomogą Ci w planowaniu Twojej kariery.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *