Dziś mam dla Ciebie kolejny „elementarz”. Zawsze powtarzam, że CV to jeden z najważniejszych dokumentów, dlatego warto o niego zadbać. Sprawdź jak w kilku prostych krokach go uaktualnić i wyeliminuj niepotrzebne błędy 🙂
CV tworzymy na końcu
Wiele osób zaczyna poszukiwanie pracy od napisania CV. Prawda jest taka, że tworzymy je na końcu, ponieważ z założenia powinno być skrojone pod konkretne potrzeby danego pracodawcy. Zacznij od zdefiniowania gdzie i na jakie stanowisko chcesz aplikować. Pracodawca chce widzieć, że pasujesz do jego profilu kandydata i jesteś właśnie tą osobą, której szuka. Zapoznaj się z branżą. Zobacz na co mogą zwracać uwagę. Jeśli to firma międzynarodowa- pokaż umiejętności językowe, jeśli chcesz pracować w handlu- zwróć uwagę na umiejętność szybkiego definiowania potrzeb i nawiązywania kontaktu z klientami itp. Staraj się pokazać, że spełniasz konkretne wymagania, a szybciej zostaniesz zauważony.
Uważaj na „kreatory”
Darmowe szablony bardzo często są niezgodne z obecnymi trendami i uwarunkowaniami. Sam ich układ „zmusza” Cię do popełnienia oczywistych błędów, które mogą Ci utrudnić znalezienie pracy. Zanim skorzystasz z ogólnodostępnego szablonu, sprawdź czy nie posiada znaków wodnych lub innych „kwiatków”. Możesz oczywiście stworzyć własny szablon. Trochę pracy i masz swój unikalny dokument, który wyróżni Cię na tle innych. Tylko błagam, nie kombinuj! Szablon musi być przejrzysty i elegancki. Przerost formy nad treścią to najczęstszy błąd w CV, który obniża Twoje szanse.
Dane kontaktowe – ważne, ale nie najważniejsze
Napis „Curriculum Vitae” może zostać pominięty lub napisany malutką czcionką. Z danych osobowych interesuje mnie Twoje imię, nazwisko, numer telefonu i adres e‑mail (adres zamieszkania- sporadycznie)
CV- Twoja wizytówka
Rekruter ma konkretne zadanie. Musi znaleźć kandydata spełniającego określone wymagania. Odpowiedzi na pytanie, czy potrzebuje właśnie Ciebie, szuka w profilu zawodowym. Rekruter nie czyta CV, on je skanuje. Jeśli nie znajdzie słów kluczy i ważnych dla niego informacji- Twoje CV leci do kosza. Czego więc szuka? Twojej wizytówki, czegoś co odpowie na poniższe pytania:
- kim jesteś?
- co potrafisz?
- jaką masz wiedzę?
- jakie masz doświadczenie?
- dlaczego mam Cię zatrudnić?
Twój opis musi być zwięzły i konkretny, dopasowany do branży i stanowiska.
Umiejętności- czyli za co rekruter chce zapłacić
Dlaczego pracodawca decyduje się na nowego pracownika? Z bardzo prostego powodu, chce dzięki niemu zarobić, usprawnić działalność firmy, dlatego zapłaci tylko za konkretne umiejętności. Jak je opisać by wzbudzić zainteresowanie?
- Pisz krótko,
- Nie koloryzuj,
- Wyróżnij te punkty, które są szczególnie ważne dla potencjalnego pracodawcy.
Zdjęcie- dbaj o wizerunek
- nie wstawiaj zdjęcia legitymacyjnego- są schematyczne i nienaturalne, często pozbawione wyrazu.
- uśmiechnij się- nic bardziej nie zachęca do kontaktu jak perspektywa rozmowy z miłym kandydatem.
- dobierz odpowiedni strój- czyli taki, w którym poszedłbyś na rozmowę rekrutacyjną. Koszula+ marynarka to najbardziej uniwersalny zestaw.
Doświadczenie- cenniejsze niż złoto
Doświadczenie zawsze prezentuje się od najbardziej aktualnego do najstarszego. Pamiętaj o datach rozpoczęcia i zakończenia danej pracy (miesiąc i rok) Podaj nazwę firmy i piastowanego stanowiska. Zawsze prezentuj wachlarz wykonywanych obowiązków, chwal się dokonaniami i sukcesami ( podawaj liczby), pokaż realnie przeprowadzone projekty.
Wykształcenie
Wpisuj studia lub kursy i szkolenia. Pomiń liceum/technikum – chyba, że wpisują się w profil zawodowy albo jest to Twoje ostatnie miejsce edukacji. W tej sekcji możesz też pochwalić się swoją praca dyplomową lub działalnością na uczelni.
Hobby- uważaj co wpisujesz
Zainteresowania to element w CV, który może fajnie Cię wyróżnić na tle innych kandydatów. Unikaj uogólnień jak : moda, sport, literatura itp. Skup się na szczegółach: koszykówka, sztuka współczesna itp. W tym miejscu możesz wpisać też adres swojego bloga, portfolio lub link do napisanego artykułu.
Zgoda na przetwarzanie danych
Zgoda powinna być na końcu dokumentu. Zwróć szczególną uwagę na to, czy w ogłoszeniu pracodawca nie wymaga „swojej” wersji tego elementu.