fbpx

Jak stworzyć referencje dla samego siebie?

Referencje to prawdziwy skarb. Warto o nie prosić, bo znacznie pomagają w procesie poszukiwania pracy. Wiem, że coraz więcej osób zwraca na nie uwagę i proszą swoich przełożonych, partnerów biznesowych oraz współpracowników o napisanie kilku słów na temat współpracy. W odpowiedzi często słyszą „napisz co tam uważasz za stosowne, ja ci podpiszę”. I teraz pytanie..co z tym fantem zrobić?

 

Cóż, osobiście nie popieram pisania referencji dla samego siebie, ale coraz częściej prosicie bym coś poradziła w tym temacie. Szalę przechyliła moja bardzo dobra koleżanka, która również stanęła przed takim zadaniem i dziś rano zwróciła się do mnie po pomoc. Wtedy stwierdziłam, że warto poruszyć ten temat na blogu.

 

Rozumiem, że pracodawca może nie mieć czasu lub nie wie jak skonstruować rekomendacje, by były dla nas wartościowe. Wiem też, że trudno pisać o sobie w taki sposób, by powstała wiarygodna i obiektywna ocena naszych działań. Postanowiłam więc wskazać 5 prostych sposobów, które pomogą poradzić sobie z tym dylematem.

 

KRÓTKI WYWIAD
Żeby stworzona przez Ciebie rekomendacja nie była fałszywa i nieprawdziwa oraz stanowiła jakąś wartość, musi zawierać realną opinię pracodawcy na Twój temat. Zadbaj więc o solidne podstawy, które pozwolą Ci stworzyć w miarę obiektywny opis waszej współpracy. Najprostszym rozwiązaniem jest zadanie kilku pytań Twojemu zwierzchnikowi. Udzielone odpowiedzi będą dobrym szkieletem rekomendacji. Pamiętaj nie daj się zbyć, rozumiem że pracodawca może nie mieć czasu na pisanie czegoś dla Ciebie ale odpowiedzieć na kilka pytań może np. podczas obiadu.

Warto zapytać między innymi o:

  • 3 rzeczy, które szef szczególnie w Tobie cenił
  • z jakimi problemami/ wyzwaniami radziłeś sobie najlepiej?
  • jak ocenia Twoje relacje z resztą zespołu?
  • co uważa za Twój największy sukces?
  • dlaczego zdecydował się Ciebie zatrudnić?
  • jakie zadania zlecał Ci najchętniej

 

POSŁUGUJ SIĘ FAKTAMI I LICZBAMI
Osobiście bardzo lubię liczby, bo zawsze dodają wiarygodności. Jeśli więc możesz pochwalić się jakimiś ciekawymi wartościami, zamieść je w referencjach. Skup się na faktach, pokaż jakie osiągałeś wyniki, za co byłeś odpowiedzialny, jakie realizowałeś projekty. Dodaj do tego odpowiednią ocenę swoich działań (w oparciu o odpowiedzi przełożonego).

 

CO POWIEDZIELIBY O TOBIE INNI?
Twoi współpracownicy mogą w znaczny sposób pomóc Ci w tworzeniu referencji. Zapytaj ich, co powiedzieliby na Twój temat, jak by Cię opisali przyszłemu pracodawcy. Ich wypowiedzi mogą być dla Ciebie ciekawą inspiracją, pozwolą też spojrzeć na siebie bardziej obiektywnie. Szukaj wspólnego mianownika, cech które najczęściej są powtarzane. To właśnie na nie nałóż nacisk w tworzonym opisie.

 

ZRÓB RACHUNEK SUMIENIA
Kiedy skończysz swoje dzieło, przeczytaj je bardzo powoli. To ważne, byś właśnie w tym miejscu bez fałszywej skromności, ale zachowując trzeźwą ocenę sytuacji, sprawdził to co napisałeś. Czy to wszystko jest prawdą? Czy nie dałeś się pokusie podkoloryzowania? Czy z czystym sumieniem możesz powiedzieć, „tak to dokument, który wiarygodnie odzwierciedla moją pracę, osiągnięcia i pracę w zespole”? Jeśli czujesz, że możesz spokojnie podpisać się pok każdym słowem, czas poprosić o to samo przełożonego.

 

ZADBAJ O ŚWIADOMY PODPIS SZEFA
Dopilnuj, by szef dokładnie przeczytał to co napisałeś. Samo „przelecenie” kartki wzrokiem się nie liczy. Nie uznawaj skanowania, rzucenia okiem itp. Zadbaj o to, by przełożony zapoznał się z treścią, którą ma podpisać. Dla pewności, spytaj wprost co o tym myśli, czy ma jakieś zastrzeżenia, czy należy wprowadzić jakieś poprawki i zmiany. Jeśli wszystko jest w porządku, możesz cieszyć się swoją piękną rekomendacją 🙂

Dziękuję za przeczytanie moich wskazówek.
Pamiętaj, że zawsze możesz do mnie napisać
Trzymam kciuki za Twój rozwój zawodowy
i życzę samych sukcesów.

doradca kariery

Przeczytane? Bardzo się cieszę!

Czas wziąć sprawy w swoje ręce! Zacznij działać, zanim znajdziesz tysiąc wymówek, dlaczego chcesz jeszcze poczekać. Nie ma lepszego momentu na rozpoczęcie swojego treningu kariery, jak właśnie teraz.

Ciekawe? Chcesz więcej?

Zapisz się na newsletter. Otrzymasz nie tylko powiadomienia o nowych treściach na blogu, ale też dwa bezpłatne autorskie poradniki, prawdziwe skarbnice wiedzy, które od ręki pomogą Ci w planowaniu Twojej kariery.

2 thoughts on “Jak stworzyć referencje dla samego siebie?”

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *