fbpx

List motywacyjny – jak go napisać?

Wiem, że macie różne wyobrażenia na temat listu motywacyjnego. Jedni uważają go za zbędny dodatek do CV, inni upatrują w nim możliwość szerszego przedstawienia swoich przewag konkurencyjnych. Ja na temat listu mam jedno zdanie – skoro jest wymagany, trzeba go napisać i zrobić to dobrze. Jeśli w treści ogłoszenia widzisz zapis mówiący o konieczności wysłania listu motywacyjnego, musisz to zrobić, inaczej możesz nie być brany pod uwagę w procesie rekrutacji, a tego chyba nie chcesz? Czas zakasać rękawy i nieco popracować.

 

SZATA GRAFICZNA
Jeśli chodzi o CV, sprawa jest prosta. Szata graficzna ma ładnie podkreślać Twoje kompetencje i uwypuklić najważniejsze przewagi konkurencyjne, ale co z listem? Zawsze powtarzam, że dokumenty aplikacyjne powinny być miłe dla oka i stanowić spójny komplet. Tylko wtedy wyglądają elegancko i profesjonalnie. Nie przenoś jednak całej grafiki z CV, wybierz kilka elementów jak np. nagłówek. Nie przesadź, trzymaj się zasady „less is more”. List ma być przede wszystkim czytelny.

 

CUKIEREK
W liście motywacyjnym, jak sama nazwa wskazuje, musi pojawić się opis Twojej motywacji do rozpoczęcia pracy właśnie w tym, a nie innym miejscu. Z tego powodu, powinieneś pokazać, co skłoniło Cię do wysłania aplikacji właśnie do tego rekrutera. Pracodawca sprawdza w ten sposób, czy naprawdę zależy Ci na tej pracy, czy traktujesz go tylko jako jedną z opcji (często drugiej kategorii). Nikt nie lubi być jednym z wielu, dlatego właściciele rekrutacji nie znoszą szablonów oraz gotowców, które rozpoznają w ciągu kilku sekund. Stwórz coś własnego i niepowtarzalnego. Postaraj się nie używać popularnych frazesów i mało konkretnych zwrotów. Zanim zaczniesz redagować odpowiednią treść, wysil się i znajdź cukierka. Czym on jest? To nieoczywista informacja, którą przywołasz jako argument w pisanym liście. Miły komplement, docenienie czegoś szczególnego. Np. zamiast pisać, ze firma stwarza ogromne możliwości rozwoju, jest stabilna i z wieloletnią tradycją, zwróć uwagę na jej ostatnie akcje charytatywne, które Ciebie również interesują, a zwracasz na nie uwagę, ponieważ lubisz współpracować z ludźmi posiadającymi misję pomagania innym. Dasz w ten sposób znać, że zadałeś sobie nieco więcej trudu niż pozostałe 90% kandydatów, którym  nie chciało się zrobić researchu. Doceń zdobyte nagrody, realizowane projekty i akcje. Podkreśl wspólny sposób postrzegania świata i podobieństwo wyznawanych wartości. Pokaż, że będziesz czuć się dobrze  w danej organizacji i staniesz się jej integralną częścią, to zaprocentuje.

 

OFERTA
List motywacyjny powinien pokazać Twoje doświadczenie i umiejętności, ukazane w świetle korzyści płynących dla pracodawcy. Nie jest to dłuższa, bardziej opisowa forma CV. Czytając Twój list chcę dowiedzieć się, jak przydadzą mi się Twoje zasoby. Nie pisz więc, że znasz takie a nie inne programy – to już wiem. Zwróć natomiast moją uwagę na fakt, że dzięki nim stworzysz niepowtarzalne foldery reklamowe podnoszące sprzedaż, zoptymalizujesz proces kreowania bazy danych itp. Daj mi jakiś konkret o pokaż, że opłaca mi się Ciebie zatrudnić. Postaraj odnieść się do tego, co znajdziesz w ogłoszeniu danego pracodawcy, w sekcji wymagania. Zobacz czego potrzebuje, na co zwraca szczególną uwagę, czego faktycznie szuka i po prostu mu to daj 🙂

 

ZAKOŃCZENIE
Podziękowanie za czas, zawsze jest w dobrym tonie. Warto też zaznaczyć swoją gotowość do stawienia się na rozmowę rekrutacyjną w wyznaczonym przez rekrutera terminie, Możesz również przypomnieć o CV, które w pełni pokazuje Twoje doświadczenie zawodowe oraz umiejętności.

I już, to wszystko 🙂 Prawda, że łatwe? 🙂 Pamiętaj tylko o jednym, nie pisz jednego wzoru listu. Wiem, że przy dużej ilości aplikacji, może Ci się nie chcieć tworzyć za każdym razem czegoś nowego, ale szukanie pracy to praca sama w sobie i warto się nieco wysilić, by później przebierać w ofertach współpracy. Wysyłając list motywacyjny pamiętaj o jeszcze kilku małych szczegółach, zapisz go w formacie pdf, wyrównaj treść do obu krawędzi, zadbaj o poprawność gramatyczną i nie umieszczaj w jednym pliku z CV. Nie wklejaj zdjęcia, umieść aktualną lub pożądaną klauzulę pozwalającą przetwarzać Twoje dane osobowe. Postaraj się też w taki sposób umieścić wszystkie elementy, aby całość nie zajmowała więcej niż jedną stronę A4. Zapamiętane? 🙂 To teraz do boju! Życzę wytrwałości w pisaniu i powodzenia w rekrutacjach 🙂

Dziękuję za przeczytanie moich wskazówek.
Pamiętaj, że zawsze możesz do mnie napisać
Trzymam kciuki za Twój rozwój zawodowy
i życzę samych sukcesów.

doradca kariery

Przeczytane? Bardzo się cieszę!

Czas wziąć sprawy w swoje ręce! Zacznij działać, zanim znajdziesz tysiąc wymówek, dlaczego chcesz jeszcze poczekać. Nie ma lepszego momentu na rozpoczęcie swojego treningu kariery, jak właśnie teraz.

Ciekawe? Chcesz więcej?

Zapisz się na newsletter. Otrzymasz nie tylko powiadomienia o nowych treściach na blogu, ale też dwa bezpłatne autorskie poradniki, prawdziwe skarbnice wiedzy, które od ręki pomogą Ci w planowaniu Twojej kariery.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *