fbpx

Doradca kariery analizuje: mam na Ciebie 3 sposoby

Coraz częściej prosicie mnie, żebym pokazała Wam jak pracuję. Ponieważ zawsze staram się spełnić oczekiwania moich czytelników, uchylę rąbka tajemnicy 🙂 Dziś pokażę do jakiej „szufladki” kwalifikuję swoich klientów 🙂

Z mojego osobistego doświadczenia wynika, że istnieją trzy sposoby patrzenia na danego kandydata: przez pryzmat naturalnych talentów, reprezentowanego wachlarza kompetencji oraz doświadczenia zawodowego. I chociaż każdy posiada miks tych trzech rzeczy, na konkretnym etapie życia przejawia dominację jednego lub dwóch z nich. Określając co jest w danym momencie najsilniejsze, dopasowuję styl prowadzenia konsultacji.

 

POCZĄTEK DROGI ZAWODOWEJ
Kiedy zaczynasz swoją przygodę z rynkiem pracy jesteś najprawdopodobniej studentem lub uczniem i nie posiadasz dużego, kierunkowego, doświadczenia zawodowego. Czasami umiejętności również nie są jeszcze mocno rozwinięte. Co w takim przypadku zrobić? Tu musimy poszukać czegoś takiego jak naturalne talent i predyspozycje zawodowe, które będą wspierane przez zdobytą wiedzą, obecne kompetencje i dotychczasowe doświadczenie życiowe oraz te z pierwszych prac dorywczych. Każdy z nas ma w sobie coś takiego jak naturalne przewagi konkurencyjne wynikające z typu osobowości, a także unikalnych predyspozycji, które możemy zdefiniować jako talent. Połączenie tego wszystkiego daje nam zarys potencjalnych możliwości danego kandydata. Jeśli więc jakaś firma stawia na młode osoby, z pewnością będzie chciała poznać jej zdolności interpersonalne, by dowiedzieć się czy będzie pasować do kultury organizacji tego konkretnego przedsiębiorstwa. Dla tej grupy pracodawców zdobyte wcześniej doświadczenia nie są aż tak bardzo istotne, ponieważ z góry szukają osób, które będą mogli nauczyć wszystkiego, co będzie im potrzebne do pracy.

Jeśli jesteś w tej grupie kandydatów, powinieneś:

 • poznać swój typ osobowości (w internecie jest wiele dostępnych testów),
 • wypisać wszystkie talenty,
 • zrobić listę wszelkich dotychczasowych prac i projektów,
 • wyciągnąć kluczowe kompetencje zarówno z doświadczenia zawodowego jak i życiowego,
 • stworzyć CV kompetencyjne – zdobyte umiejętności pogrupować i zestawić z talentami,
 • zwrócić szczególną uwagę na młode firmy, startupy, dynamiczne rozwijające się działy.

 

NOWA BRANŻA LUB STANOWISKO
Jeśli chcesz zmienić pracę lub stanowisko zapewne masz już kilka za sobą i szukasz czegoś zupełnie nowego. W tej sytuacji warto na pierwszym planie pokazać Twoje umiejętności, które mogą się przydać w kolejnym miejscu pracy. Bardzo ważne jest więc zbadanie i poprawne zdefiniowanie Twoich kompetencji w taki sposób, by nieco „zasłoniły” nieznajomość branży lub wiedzy na temat specyfiki danego stanowiska. Zastanów się więc co możesz zabrać z poprzednich doświadczeń i zaproponować potencjalnemu pracodawcy, a z pewnością zwiększysz swoje szanse na skuteczne przebranżowienie.

Jeśli jesteś w tej grupie kandydatów, powinieneś:

 • zrobić dokładne badanie rynku i określić najważniejsze oczekiwania konkretnej branży
 • poznać najważniejsze fundamenty branży oraz kluczowe obowiązki przyszłego stanowiska
 • wyróżnić te punkty w doświadczeniu, które mogą być przydatne na nowym miejscu pracy
 • wskazać te kompetencje i cechy osobowości, będące szczególnie cenne dla pracodawcy

 

NOWA PRACA
Być może  jesteś znudzony swoim obecnym miejscem pracy i chcesz je po prostu zmienić, natomiast nadal wybierasz rozwój w ramach wybranej branży. Jeśli tak, to ważne jest przede wszystkim Twoje doświadczenie oraz specjalistyczna wiedza, która może pozycjonować Cię jako specjalistę lub eksperta.

Jeśli jesteś w tej grupie kandydatów, powinieneś:

 • postarać się sprowadzić swoje doświadczenie do liczb, one zawsze podnoszą wiarygodność,
 • wypisać jak najwięcej konkretnych obowiązków, które wykonywałeś w danym miejscu pracy,
 • pokazać projekty, kursy podnoszące kwalifikacje, wystąpienia, publikacje itp.,
 • zdobyć rekomendację od klientów, pracodawców i współpracowników.

Jeśli udało Ci się zebrać wszystkie niezbędne informacje, czas na odpowiednie działania. Sprofiluj swoje dokumenty aplikacyjne, uzupełnij profil na linkedin, zaprzyjaźnij się z agencjami pracy i portalami z ogłoszeniami według swoich potrzeb oraz specyfiki Twojej sytuacji.

Ja zawsze dobieram rozwiązania indywidualnie, ponieważ rynek pracy daje ogrom możliwości i jak widzisz, można je dostosować do każdego przypadku 🙂 Pamiętaj, zawsze staraj się spojrzeć na swoją kandydaturę oczami pracodawcy. Zastanów się jakie może mieć oczekiwania, czego szuka u pracownika, co jest dla niego ważne. Potem te rozważania przyrównaj do tego co możesz zaoferować i…działaj 🙂 Powodzenia 🙂

Dziękuję za przeczytanie moich wskazówek.
Pamiętaj, że zawsze możesz do mnie napisać
Trzymam kciuki za Twój rozwój zawodowy
i życzę samych sukcesów.

doradca kariery

Przeczytane? Bardzo się cieszę!

Czas wziąć sprawy w swoje ręce! Zacznij działać, zanim znajdziesz tysiąc wymówek, dlaczego chcesz jeszcze poczekać. Nie ma lepszego momentu na rozpoczęcie swojego treningu kariery, jak właśnie teraz.

Ciekawe? Chcesz więcej?

Zapisz się na newsletter. Otrzymasz nie tylko powiadomienia o nowych treściach na blogu, ale też dwa bezpłatne autorskie poradniki, prawdziwe skarbnice wiedzy, które od ręki pomogą Ci w planowaniu Twojej kariery.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *