fbpx

Co zrobić, żeby nie zostać na lodzie po rozstaniu?

Ostatnio jest mnie tu nieco mniej, powodem są coraz bardziej wymagające projekty i przypadki, którymi obecnie się zajmuję. Na szczęście wszystko jest już pod kontrolą, dzięki czemu mogę wrócić do pisania i przedstawiania konkretnych rozwiązań.

Dziś chciałabym zająć się dość trudnym tematem, jakim jest powrót na rynek pracy, lub zaistnienie na nim po raz pierwszy po wieloletnim związku, który nie skończył się pozytywnie (biorę pod uwagę również rozwód lub śmierć partnera). Zazwyczaj mówi się o tym, że poszkodowane są głównie kobiety, ale ja się z tym nie zgodzę. Są różne modele rodziny, ale dziś skupimy się na takim, gdzie jedna osoba prowadzi dom i wychowuje dzieci, a druga zajmuje się zarabianiem pieniędzy i rozwojem swojej kariery.

Rozmawiając z moimi klientami, zauważyłam pewien schemat, kształtujący się następująco:

 1. Najpierw pojawia się wielka miłość, spotkanie dwóch połówek.
 2. Następnie wkrada się proza życia, ale nadal są w niej „motylki”.
 3. Pojawia się dziecko i decyzja o podziale obowiązków.
 4. Jedna osoba zostaje w domu, druga zarabia na życie.
 5. Coś się psuje, coś się dzieje, następuje rozpad związku.
 6. Ten, kto kiedyś został w domu, teraz musi wyjść na rynek pracy bez doświadczenia.

Tak to mniej więcej wygląda. Z uwagi na fakt, że w ostatnim czasie ciągle to przerabiam, postanowiłam o tym napisać. Żeby była jasność – każdemu życzę wspaniałego związku, silnej miłości i genialnego partnera, ale żyjemy w czasach, kiedy zdarzają się różne rzeczy. I tak się składa, że przychodzi mi brać udział w zarządzaniu nimi. W dalszej części poznasz moje sposoby na uniknięcie podstawowych błędów w tym obszarze.

 

DECYZJA ZAPADŁA – ZOSTAJESZ W DOMU
Zawsze uważałam, że lepiej zapobiegać niż leczyć, a przesadny i tzw. „hurra” optymizm nigdy nie przynosi nic dobrego, podobnie jak działanie „na partyzanta”. Przytoczę jeszcze jeden banał, że przezorny jest zawsze ubezpieczony i już przechodzę do konkretów.

W moim biurze wysłuchałam zarówno setki historii o wielkiej miłości, jak i burzliwych rozstaniach. Różnie w życiu bywa, dlatego nawet jeśli teraz uważasz się za szalenie zakochaną osobę to, no cóż, obyś nigdy nie musiał wracać do tego posta. Z całego serca Ci tego życzę.

Jeśli jednak jesteś typem realisty, dopuszczającego do siebie różne scenariusze to wiedz, że nadszedł czas działania. Podejmując czy zgadzając się z decyzją o pozostaniu w domu, z punktu widzenia rynku pracy:

 • tracisz orientację na temat tego co się dzieje w danej branży,
 • nie rozwijasz swoich kompetencji, nie śledzisz najnowszych trendów,
 • wypadasz” z trybu pracownika i przynależności do firmy.

Oczywiście ma to miejsce, jeśli rezygnujesz z dotychczasowej działalności zawodowej. Naturalnie, w przypadku braku jakiejkolwiek wcześniejszej aktywności, dla rynku pracy po prostu nie istniejesz. Tak wygląda sytuacja, którą warto zarządzić. Wiem, że wychowanie dziecka to nie jest nic prostego, w końcu bierzesz odpowiedzialność za ukształtowanie nowego człowieka. Wymaga to pracy, ogromnego wysiłku i czasu, a tego zawsze brakuje. Niestety moje doświadczenie jako doradcy kariery jest takie – jeśli skupisz się tylko na tym i zapomnisz o sobie, w razie kryzysu zostajesz na lodzie (to najłagodniejsze określenie jakie mogę tu użyć). Warto zdawać sobie sprawę z tego już na tym etapie budowania rodziny. Masz dziecko, prowadzisz dom? Wspaniale! Ale zadbaj też proszę o siebie, właśnie ze względu na swoją latorośl. Jeśli będziesz skazany na to, by samodzielnie ją utrzymać, musisz mieć na to szansę.

Co możesz zatem zrobić, by zabezpieczyć się na różne ewentualności?

 • poznaj siebie, swój typ osobowości i naturalne talenty (np. rozwiązuj testy).
 • zgłębiaj tzw. uniwersalną wiedzę, która przydaje się w większości zawodów np. poprzez czytanie książek, udział w webinarach i szkoleniach (stacjonarnych i online) z zakresu sprzedaży, finansów, administracji, marketingu, prawa, budowania marki itp.
 • staraj się utrzymywać kontakty i relacje ze znajomymi, nie skupiaj się tylko na roli rodzica, ale przypominaj, że masz więcej do zaoferowania światu.
 • w miarę możliwości uczestnicz w spotkaniach biznesowych i konferencjach, co pozwoli Ci być na bieżąco z tym co dzieje się na rynku, a tym samym nie będziesz czuć się wyobcowany.

 

CZUJESZ, ŻE COŚ SIĘ PSUJE I CHCESZ SIĘ UBEZPIECZYĆ
Być może od dawna już wiesz, że to, co kiedyś łączyło Cię z partnerem, należy do przeszłości. Nie powiedzieliście sobie tego wprost, nie podpisaliście jeszcze papierów rozwodowych, ale w Twojej ocenie to tylko kwestia czasu i niedługo się rozstaniecie. W takim przypadku (biorąc pod uwagę układ, który opisujemy, a nie sytuację, gdzie obie strony pracują) masz jeszcze chwilę, aby się ubezpieczyć. Być może jednak się mylisz i np. odpowiednia terapia pomoże w odzyskaniu dawnego życia, co jednak nie powinno zwalniać Cię z myślenia o swojej przyszłości.

Twoja taktyka powinna składać się z:

 • stworzenia odpowiedniego CV i listu motywacyjnego.
 • spotkania z doradcą kariery, który podpowie Ci, gdzie możesz szukać pracy i jak wygląda obecny rynek.
 • monitorowania ogłoszeń pojawiających się na ogólnopolskich i krajowych portalach.
 • subtelnym informowaniu znajomych o tym, że chętnie podejmiesz się jakichś ciekawych zleceń.
 • szacowaniu własnych oszczędności, możliwości dorobienia itp., żeby w miarę dokładnie określić jakimi finansami dysponujesz i ile masz czasu na znalezienie pracy, albo ile potrzebujesz, aby zdobyć potrzebą kwotę.

 

DOKONAŁO SIĘ. TO KONIEC
Jeśli właśnie pakujesz walizki i stajesz przed wizją samodzielnego życia, to musisz się wziąć ostro w garść. Przykro mi, ale to nie będzie łatwe ani przyjemne. Ale da się z tego wyjść. Po pierwsze, ważne jest, abyś spojrzał na siebie dwutorowo – tu i teraz oraz przyszłościowo. Praca „na już” pozwoli Ci w miarę szybko odzyskać stabilność i poczucie bezpieczeństwa, ta przyszła zapewni spokojne życie i da możliwość rozwoju.

Jesteśmy jednak w sytuacji kryzysowej i musimy się z nią zmierzyć. Teraz potrzebujesz własnych pieniędzy, zwłaszcza wtedy, kiedy były partner w jakikolwiek sposób Cię blokuje i nie wspiera finansowo. Koniecznie więc:

 • dowiedz się, jakiego wsparcia może udzielić Ci Urząd Pracy lub MOPS,
 • stwórz / zaktualizuj swoje dokumenty aplikacyjne,
 • odwiedź wszystkie możliwe agencje pracy, zarejestruj się w ich bazach, zostaw CV,
 • rozejrzyj się za pracami dorywczymi i tymczasowymi,
 • w między czasie stale monitoruj oferty pracy, staraj się wysyłać ok 10 aplikacji dziennie.

 

RADY DLA WSZYSTKICH, BEZ WZGLĘDU NA SYTUACJĘ
Zawsze, ale to zawsze dbaj o siebie. Nie pozwól sobie nigdy osiąść na laurach. Stale się rozwijaj i zdobywaj nowe kompetencje, czytaj prasę i portale powiązane z Twoją branżą lub obszarem zainteresowań. Bezwzględnie zadbaj o to, by mieć swoje pieniądze – może jesteś w stanie „dorobić” w jakiś sposób? Na urodziny zamiast głupot poproś o opłacenie jakiegoś kursu lub materiałów dydaktycznych (webinary, książki, mentoringi). Zacznij odkładać – nawet małe kwoty w skali roku mogą zamienić się w konkretne sumy. Możesz np. oszczędzać wraz z jakimś funduszem lub na lokacie.

Jednym słowem zrób wszystko, aby nigdy nie być w 100% od kogoś zależnym. Jako niepoprawna romantyczka powinnam Ci powiedzieć, że prawdziwa miłość jest wieczna i przetrwa wszystko. Jako odpowiedzialny doradca zawodowy, który nie raz, nie dwa, pomagał w opisanych wyżej przypadkach, mogę smutno stwierdzić – nic nie trwa wiecznie, przynajmniej nie zawsze i lepiej być na to przygotowanym, niż obudzić się wtedy, kiedy będzie już za późno.

Dziękuję za przeczytanie moich wskazówek.
Pamiętaj, że zawsze możesz do mnie napisać
Trzymam kciuki za Twój rozwój zawodowy
i życzę samych sukcesów.

doradca kariery

Przeczytane? Bardzo się cieszę!

Czas wziąć sprawy w swoje ręce! Zacznij działać, zanim znajdziesz tysiąc wymówek, dlaczego chcesz jeszcze poczekać. Nie ma lepszego momentu na rozpoczęcie swojego treningu kariery, jak właśnie teraz.

Ciekawe? Chcesz więcej?

Zapisz się na newsletter. Otrzymasz nie tylko powiadomienia o nowych treściach na blogu, ale też dwa bezpłatne autorskie poradniki, prawdziwe skarbnice wiedzy, które od ręki pomogą Ci w planowaniu Twojej kariery.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *