fbpx

Jak prawidłowo opisać swoje doświadczenie w CV [5 elementów]

Doświadczenie to najważniejszy element Twojego CV – na jego podstawie tworzysz profil zawodowy oraz definiujesz swoje kluczowe kompetencje. Od liczby lat posiadanej praktyki zależy jaki rodzaj CV będzie dla Ciebie najlepszy oraz jak je w nim przedstawisz – opis i sposób formatowania tej sekcji może albo Cię pogrążyć, albo zbudować wizerunek profesjonalisty (eksperta) w oczach rekrutera. Dziś mam dla Ciebie 5 sposobów na to, jak skutecznie opisać to, czym się zajmujesz.

Ważne – nie musisz wybierać jednego elementu z poniższej listy 🙂 Możesz bez problemu wdrożyć 2 lub 3 rozwiązania, w zależności od potrzeb.


Jak prawidłowo opisać swoje doświadczenie w CV [5 elementów] 1

OD CZEGO ZACZĄĆ?

W pierwszej kolejności należy ustalić, jaką rolę w CV pełni sekcja z doświadczeniem zawodowym.

 • Czy ma podkreślić Twoją pozycję eksperta w oczach pracodawcy?
 • Czy ma udowodnić, że posiadasz odpowiednią wiedzę, aby pracować na danym stanowisku?
 • Czy chcesz pokazać swoją ścieżkę zawodową (np. osadzenie w danej branży od początku kariery)?
 • Czy chcesz udowodnić posiadane kompetencje lub pokazać skalę odpowiedzialności?
 • Czy chcesz pokazać swoje predyspozycje zawodowe i wypracowane umiejętności?

Kiedy ustalisz swoje priorytety, będziesz wiedzieć, gdzie umieścić w układzie graficznym swoje doświadczenie. Osoby, które chcą zwrócić uwagę na swój dorobek, powinny wstawić je na początku CV. Kandydaci rozwijający praktykę zawodową lub mający w planach zmianę branżypowinni skupić się najpierw na atutach i kompetencjach.

 

PROPOZYCJA NR 1 – PODZIAŁ OBOWIĄZKÓW

dla kogo: osoby, które pracują w jednej firmie wiele lat / piastują nieformalnie kilka stanowisk
rodzaj CV: oparte na doświadczeniu
miejsce w CV: zaraz pod profilem zawodowym

Jeśli w swojej pracy masz wiele zadań, zakres obowiązków nie jest „standardowy” lub wachlarz zadań do wykonania mocno się zmieniał – takie rozwiązanie jest idealne dla Ciebie. Nie ma nic gorszego niż nieczytelna „ściana tekstu”, przez którą trudno się przebić. Najlepiej będzie, jeśli pogrupujesz swoje obowiązki na bloki, według określonego zakresu tematycznego. To znacznie ułatwi „skanowanie” dokumentu oraz pozwoli na zwrócenie uwagi na ten obszar Twoich działań, które są ważne z punktu widzenia danego rekrutera.

Możesz np. wprowadzić podział na:

 1. obowiązki operacyjne – zarządzanie procesami i procedurami
 2. działania rozwojowe – wszystko związane ze strategiami
 3. prowadzenie zespołu – każdy aspekt od rekrutacji, po rozwój talentów
 4. z zakresu.… – np. administracji, sprzedaży, marketingu, finansów
 5. obszar międzynarodowy – projekty, obowiązki związane z konkretnym rynkiem

Pamiętaj, by odpowiednio wyróżnić rozpoczęcie nowej kategorii przez pogrubienie lub podkreślenie. Skup się na 3 (maksymalnie 4) sekcjach. Staraj się używać miksu sformułowań „headhunterskich” oraz „gwary branżowej”.

 

PROPOZYCJA NR 2 – OPIS AWANSU / NAGRÓD

dla kogo: osoby, które pracują w jednej firmie wiele lat / eksperci i managerowie / kandydaci walczący o awans
rodzaj CV: oparte na doświadczeniu
miejsce w CV: zaraz pod profilem zawodowym, po wymienionych obowiązkach

Jeśli długo pracowałeś w jednej firmie lub szybko udało Ci się awansować, koniecznie to pokaż. Możesz dodać też adnotację „liczne awanse pionowe w uznaniu za sprawną realizację powierzonych projektów, osiąganie najwyższych z możliwych KPI oraz wysoki poziom zaangażowania w wykonywane zadania”. Możesz również podzielić swoje obowiązki na te przed i po awansie, pokazując rozwój powierzonej odpowiedzialności, zwiększenie skali prowadzonych działań itp.

W przypadku otrzymania nagród uznaniowych, wygranych w plebiscytach i konkursach (również wewnętrznych) czy oficjalnej pochwały, warto je również wypisać, odnosząc się do stanowiska, jakie się wówczas piastowało. Ja osobiście zawsze polecam użycie poniższego schematu:

 1. rodzaj nagrody (najlepszy handlowiec 2017, oficjalne podziękowanie od klienta strategicznego)
 2. za co się ją otrzymało (uzyskanie najlepszego wyniku osobistego w sprzedaży na terenie EMEA)
 3. skala (np. uzyskanie 3 miejsca na 1500 zgłoszeń)

Informację o awansach można umieścić zaraz pod nazwą stanowiska oraz miejsca pracy, natomiast te o nagrodach na końcu opisu obowiązków. Taki zabieg pozwoli stworzyć ładną „klamrę” dla danego stanowiska i będzie pozycjonować Cię jako skutecznego i docenianego pracownika.

 

PROPOZYCJA NR 3 – PROJEKTY

dla kogo: eksperci i specjaliści / kandydaci walczący o awans / osoby rozpoczynające karierę lub osadzeni mocno w branży / osoby pracujące w jednej firmie wiele lat
rodzaj CV: oparte na doświadczeniu / kompetencyjne
miejsce w CV: zaraz pod profilem zawodowym, po wymienionych obowiązkach

Jedyna sekcja, którą można umieścić w każdym rodzaju CV, bez względu na sytuację zawodową, w jakiej się znajdujesz. Dobrze opisane projekty pokazują praktyczną stronę Twojego doświadczenia i znacznie je uwiarygadniają, dlatego warto wybrać kilka tych najważniejszych oraz poświęcić im nieco miejsca w CV. Proponuję zrobić to według schematu:

 1. nazwa projektu lub jego typ (np. rodzaj inwestycji, wprowadzenie konkretnego produktu itp.)
 2. skala i zasięg (krajowy / międzynarodowy, pierwszy w Polsce, o wartości 3 mln euro)
 3. Twoja rola i zakres zadań (koordynator, audytor, członek zespołu operacyjnego)
 4. wynik (optymalizacja kosztów o 30%, zwiększenie zasięgu firmy, uzyskanie tytułu lidera rynku)

Pamiętaj, że mogą tu się znaleźć nie tylko projekty, które prowadziłeś, ale też takie, w których brałeś udział jako członek zespołu projektowo-operacyjnego. Ważne, by określić swoją rolę i odnieść ją do stanowiska, o które się ubiegasz. Uważaj na dane wrażliwe – jeśli nie możesz podać np. konkretnej wartości budżetu, postaraj się wskazać jego wartość, używając sformułowań takich jak „wielomilionowy”, „kilkudziesięciu tysięcy dolarów” itp. Jeśli udział w projekcie przyniósł Ci dodatkowe korzyści w postaci nowych kompetencji (np. współpraca w środowisku międzynarodowym i wielokulturowym, implementacja 3 strategii jednocześnie), warto wspomnieć o nich w profilu zawodowym bądź też w sekcji atuty zawodowe lub umiejętności – w zależności od ważności.

 

Jak prawidłowo opisać swoje doświadczenie w CV [5 elementów] 2

PROPOZYCJA NR 4 – WSKAZANIE KATALOGU KOMPETENCJI

dla kogo: osób, które chcą się przebranżowić/ stawiają pierwsze kroki na rynku pracy
rodzaj CV: kompetencyjne
miejsce w CV: zaraz pod profilem zawodowym, nad doświadczeniem i wykształceniem

W przypadku rozpoczęcia swojej drogi zawodowej (pierwsza „poważna” praca lub przebranżowienie się) ważne jest to, by pokazać, że ma się umiejętności lub wiedzę, które można uznać za podstawy do rozważenia kandydatury. W takich sytuacjach staramy się znaleźć argumenty wskazujące na to, że szybko odnajdziesz się na nowym stanowisku, w branży lub w strukturze organizacji. Aby to zrobić pod listą piastowanych obowiązków można wypisać kompetencje i wiedzę, które udało się wypracować oraz mogą być dla nowego pracodawcy interesujące, mimo że na pierwszy rzut oka nic na to nie wskazuje.

Przykład: pracujesz jako marketingowiec w branży dóbr luksusowych, ale chcesz zmienić front i stać się managerem ds. sprzedaży w obojętnie jakim sektorze rynku. Wówczas warto wskazać, że nauczyłeś się rozmawiać z wymagającymi klientami zorientowanymi na jakość, znasz potrzeby i obiekcje osób, które są w stanie zainwestować określone kwoty, ściśle współpracowałeś z działem sprzedaży oraz wspierałeś ich działania przez projektowanie kampanii w social media, brałeś aktywny udział w negocjacjach i prezentacjach handlowych itp. Możesz też podkreślić udział w szkoleniach i seminariach rozwijających kompetencje z danego obszaru, czyli pokazanie wiedzy, którą posiadasz.

Pamiętaj – łatwiej zaufać i dać szansę komuś, kto ma solidne fundamenty i brak praktyki niż komuś zupełnie „zielonemu”. Na to drugie rozwiązanie decydują się firmy, które mają gotowe plany wdrożeniowe oraz czas na „ulepienie” pracownika od zera, jednak na rynku wciąż stanowią mniejszość.

 

PROPOZYCJA NR 5 – OPIS SUKCESÓW W LICZBACH

dla kogo: osób mocno osadzonych w branży / top managerów / ekspertów
rodzaj CV: oparte na doświadczeniu
miejsce w CV: zaraz pod profilem zawodowym, po obowiązkach, nad projektami

Liczby to uniwersalny język biznesu, dlatego warto ich używać. Podobnie jak w przypadku projektów, koniecznie upewnij się, że możesz podać konkretne wartości i nie są to dane wrażliwe. Jeśli zdecydujesz się na taki zapis w CV, rekomenduję postępowanie według schematu:

 1. twoje zadanie (implementacja, optymalizacja, redukcja, kreacja, negocjacje)
 2. skala (podaj, jeśli to możliwe – nie jest to zapis konieczny)
 3. konkretny rezultat (wyrażony np. w wartościach procentowych)

Ważne – jeśli masz taką możliwość, wskaż DLACZEGO coś jest uznane za sukces, np. redukcja kosztów o 30% w skali roku, przy dotychczasowych wynikach rzędu 10%. Ja czasami przedstawiam to w formie eleganckiej tabelki. Nie zawsze, ale w przypadku wielu sukcesów takie rozwiązanie pozwala zachować czytelność i odpowiednią strukturę CV.

 

Jak prawidłowo opisać swoje doświadczenie w CV [5 elementów] 3

Dziękuję za przeczytanie moich wskazówek.
Pamiętaj, że zawsze możesz do mnie napisać
Trzymam kciuki za Twój rozwój zawodowy
i życzę samych sukcesów.

doradca kariery

Przeczytane? Bardzo się cieszę!

Czas wziąć sprawy w swoje ręce! Zacznij działać, zanim znajdziesz tysiąc wymówek, dlaczego chcesz jeszcze poczekać. Nie ma lepszego momentu na rozpoczęcie swojego treningu kariery, jak właśnie teraz.

Ciekawe? Chcesz więcej?

Zapisz się na newsletter. Otrzymasz nie tylko powiadomienia o nowych treściach na blogu, ale też dwa bezpłatne autorskie poradniki, prawdziwe skarbnice wiedzy, które od ręki pomogą Ci w planowaniu Twojej kariery.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *