fbpx

31 rzeczy, które powinnam wiedzieć 10 lat temu

Dziś są moje 31 urodziny. Spędzam je w Nowej Zelandii z mężem oraz przyjaciółmi, bo tak mogę ich już nazwać. Wczoraj zapytał mnie czy jestem dumna z tego, co udało mi się osiągnąć w ciągu 365 dni. Bez zastanowienia powiedziałam, że tak. Nie będę wymieniać tu listy swoich sukcesów, bo są osobiste, ale wiem jedno – zmieniłam swoje życie o 180 stopni i jestem bardzo szczęśliwa. Podstawą wypracowanej stabilizacji jest jednak kilka zasad, opartych na gruntownie przemyślanych wnioskach, którymi chcę się z Tobą podzielić – być może będą dla Ciebie inspiracją.

Słuchaj innych z uwagą oraz szacunkiem i rób swoje
Kiedy bawiłam się na swoich 30 urodzinach i zdmuchiwałam świeczki na torcie, nie wiedziałam co mnie czeka w niedalekiej przyszłości. Kolejne miesiące przyniosły wiele ważnych decyzji, których konsekwencje były bardzo poważne. Inwestowałam niemałe pieniądze, czas, emocje. Podejmowałam je śmiało i odważnie, co doprowadzało do szału moje otoczenie, które stabilniej czuje się w świecie analiz, rozpisywania wszystkich „za” i „przeciw”. Słuchałam z uwagą wszystkich rad, przyjmowałam do wiadomości wątpliwości, dawałam sobie czas na szybkie przemyślenie tego, co usłyszałam, a potem robiłam swoje. Nie pozwalałam decydować za mnie, a każdą próbę siłowych rozwiązań ucinałam w przedbiegach – szkoda, że tak późno stało się to moim nawykiem.

Mów konkretnie czego chcesz, im bardziej precyzyjnie tym lepiej, nikt się niczego nie domyśli
Kiedyś byłam miłośniczką aluzji, wszelkich subtelności i dawania znaków. Niestety prowadziło to jedynie do frustracji i niepotrzebnego szumu komunikacyjnego. Obecnie przekazuję informacje jasno i konkretnie. Nie wierzę w skuteczność manipulacji, wywierania wpływu itp. Jeśli czegoś chcesz, nie bój się o tym mówić, bo dopiero wtedy to dostaniesz, bez zbędnych niedopowiedzeń.

Nigdy nie żałuj pieniędzy na podróże
Dawniej myślałam, że odkrywanie świata to luksus, potem odkryłam takie kanały na YouTube jak Globstory. W ostatnich latach pomieszkiwałam we Włoszech, latałam do Londynu w interesach, mieszkałam w Kanadzie i teraz w Nowej Zelandii. Zawsze starałam się poznać lokalsów, to jak żyją, pracują i postrzegają świat – z całą odpowiedzialnością stwierdzam – zbyt długo z tym zwlekałam, powinnam wcześniej inwestować w podróże, bo pozwoliły mi poznać m.in. nowe metody zarządzania karierą oraz inne sposoby na budowanie tożsamości zawodowej, które przekazuję swoim klientom.

Ucz się ze źródeł międzynarodowych
Ze względu na zmienną geolokalizację, przeglądarki podpowiadają mi materiały edukacyjne, przygotowane przez zagranicznych twórców. Byłam na nie otwarta i chętnie z nich korzystałam, co uważam za świetną decyzję! Spojrzenie na dany temat z różnych perspektyw bardzo mi się przydał w codziennej pracy. Lubię różnice międzynarodowe, pisałam nawet na ten temat pracę dyplomową. 

Zawsze bądź niezależna
Uważam, że ważnym i przełomowym momentem w moim życiu był wyjazd z przyjaciółką Martą do Jastrzębiej Góry, kiedy podczas kolacji padły słowa „musimy się wreszcie pogodzić z tym, że być może nie jest nam pisane spełnienie największych marzeń”. Chociaż szczerze wierzę w brak niemożliwych rzeczy do zrobienia, to co wtedy powiedziała było uwalniające. Wówczas postawiłam wszystko na jedną kartę i postanowiłam poukładać każdą strefę swojego życia, nie czekając na cud. Odwiedziłam notariusza, ułożyłam procesy biznesowe, zapewniłam sobie bezpieczeństwo oraz stabilizację. 

Najpierw znajdź rozwiązanie problemu sama, potem go skonsultuj
Kiedy byłam młodsza miałam tendencję do wydzwaniania do swoich przyjaciółek z prośbą o radę. W konsekwencji kilka straciłam (dziękuję ci za to losie – dziękuję stokroć!). Na szczęście te prawdziwe zostały ze mną do dziś. W wyniku różnych działań z zakresu rozwoju osobistego nauczyłam się cierpliwości i spokojnej analizy sytuacji. To pozwoliło mi zaufać swojej intuicji i rozsądkowi. Dziś sama rozwiązuję swoje dylematy i czuję się z tym znakomicie.

Bój się i działaj. Nie czekaj na znak z nieba
Gdybym czekała na odpowiedni moment, Trening Kariery nadal byłby jedynie blogiem. Nigdy nie wierzyłam w znaki lub „właściwą chwilę”. Jako osoba impulsywna po prostu działam i sprawdzam co się stanie. Oczywiście towarzyszy temu strach, ale jakoś wierzę, że zawsze sobie poradzę – jak na razie to się sprawdza 🙂 

Stanowczo odcinaj od siebie ludzi, których nie chcesz mieć w swoim otoczeniu
Czasami robiłam to za późno lub zbyt łagodnie. Przejmowałam się stratą. Dziś mam wypracowane sprawdzone grono. Wszystkich innych – jeśli jest taka konieczność – po prostu od siebie odcinam. Nie wierzę też w „powroty”. Zdarza się, że ktoś z przeszłości napisze do mnie z prośbą o spotkanie – nie zgadzam się. Był czas na wyjaśnianie spraw. Kilka lat na przemyślenia to w mojej (obecnej) ocenie jednak za długo. Czy jestem radykalna? Tak i dlatego wiem kto za mną stoi i trzyma kciuki.

Pomagaj rozważnie, nie pozwól innym uzależnić się od siebie
Kiedyś bardzo, ale to bardzo angażowałam się w pomaganie innym, rozwiązywałam ich problemy, z wypiekami na policzkach czekałąm na kolejne sprawozdania z przebiegu spraw. Kosztowało mnie to mnóstwo czasu i emocji. Obecnie na to nie pozwalam. Jestem doradcą i zawodowo i prywatnie. Wolę rozmawiać o sztuce, dzielić się przemyśleniami lub wspólnie zdobywać wiedzę, niż godzinami „produkować” się i wymyślać coś, co potem nie zostanie wdrożone w życie. Kieruję się prostymi rozwiązaniami i wiem, że to dla niektórych znajomych jest „za mocne”, dlatego zawsze im pomogę, wesprę, wysłucham, pojadę za nimi na koniec świata, ale nie mówię co zrobiłabym na ich miejscu – to już nie jest moją rolą.

Inwestuj tylko w te projekty, które „czujesz” całym sercem i wiesz, że pomogą innym
Dziś jest naprawdę szczęśliwy dzień. Niezmiernie się cieszę, że mogę w końcu powiedzieć o mojej platformie TRENING KARIERY PRO, czyli obecnie najważniejszym projekcie i inwestycji. Premiera już niedługo!

Czym jest TRENING KARIERY PRO? To JEDNO miejsce, w którym znajdziesz WSZYSTKO, czego potrzebujesz jako osoba szukająca pracy, rozwijająca swoją karierę lub mały biznes. Co na niej znajdziesz?

narzędzia do rozwoju osobistego – to do listy, plany, strategie, schematy do uzupełnienia (np. szablony CV do uzupełnienia w WORDZIE, schemat rozmowy z headhunterem oraz cały proces wyceniania siebie, samodzielny audyt biznesu, schemat budowania oferty handlowej i wiele, wiele więcej)

konkretne lekcje – jak ogarnąć krok po kroku poszczególne elementy danej całości, zgodnie z Twoimi potrzebami (np. kurs pisania CV i uzupełnienie LinkedIn sekcja po sekcji, badanie kompetencji, poradnik jak zaplanować karierę)

inspiracje i gotowce - które możesz wdrożyć w życie od zaraz (np. 150 pomysłów na publikację na LinkedIn, 30 sposobów na poznanie swoich mocnych stron). Jestem pewna, że każdy z moich obserwatorów znajdzie coś dla siebie! 

Przede wszystkim doświadczaj, potem dopiero zdaj z tego relację
Kiedyś miałam ambicję, aby zostać social media star. Dziś nie oglądam świata przez obiektyw. Najpierw doświadczam, próbuję, smakuję, przeżywam, potem to co ciekawsze uwieczniam – dla siebie, bo lubię wracać do miejsc, które przywołują dobre wspomnienia. Właśnie dlatego już niedługo ruszam z nowym kanałem na YouTube - Shiers» Adventures (kliknij i daj SUBA), chcę mieć miejsce do kolekcjonowania wspaniałych chwil, jednak najpierw w pełni je przeżyję, potem dopiero nagram. Nie liczę na dużą publiczność, ale chętnie podzielę się wskazówkami z moich podróży 🙂 Kto wie, może kiedyś obejrzymy lub przeżyjemy je razem?

Zaufanie do siebie to podstawa
Kiedyś myliłam pewność siebie z narcyzmem. Dziś po latach sprawdzania swoich reakcji w różnych sytuacjach, po prostu mam do siebie zaufanie. Wiem, że poradzę sobie z każdym problemem, bo robiłam już to nie raz. Dzięki temu czuję się bezpiecznie, bo swoją stabilność opieram na poczuciu, że tylko ja jestem w stanie dać sobie szczęście.

Bądź odważna, ale odpowiedzialna
Odwaga to nie głupota lub lekkomyślność, dlatego nie bój się działać, ale daj prowadzić się rozumowi i zawsze dbaj o swoje bezpieczeństwo.

Szukaj inspiracji, traktuj to jako stały obowiązek zawodowy
Nie osiadaj na laurach, inspiracji szukaj wszędzie. Po prostu wszędzie – nigdy nie wiesz co pomoże Ci wpaść na genialny pomysł, który odmieni twoje życie. 

Wybierz swoje słowo i się go trzymaj
Mam dwa słowa, które mnie określają – konkret i ciekawość. Uwielbiam konkretne rozwiązania, osoby, sytuacje, działania. Jestem ciekawa świata, doznań, emocji. W biznesie – zawsze konkretna. W życiu codziennym kieruję się ciekawością i otwartością na to co nowe. Dzięki temu podjęłam w życiu wiele odważnych decyzji, które zaprowadziły mnie do miejsca, gdzie teraz jestem. I za każdym razem dziękuję sobie za to.

Rób to na co masz ochotę, dokładnie w tej chwili, w której chcesz
I nie tłumacz się z tego nikomu. Po prostu postaraj się zaspokoić swój apetyt na życie.

Bądź uprzejma, ale w ramach wyznaczonych granic
Bycie miłą popłaca, ale cichą i pozwlającą wejść sobie na głowę – nie. Kiedy trzeba, jestem bardzo, ale to bardzo nieprzyjemna. Nie muszę już krzyczeć (kiedyś mi się zdarzało), teraz wystarczy postawa królowej lodu, chociaż nie lubię wchodzić w tę rolę. Bycie cholerykiem nie jest proste, ale się da 😉 Trzeba tylko poświęcić 5 lat na zrozumienie swoich zachowań i wypracować sposób rozwiązywania spraw. Uważam, że można wypracować więcej rozwiązań, jeśli jest się uprzejmym, chociaż czasami inaczej niż przez stanowczość się nie da. Szkoda, że taki mamy świat.

Zrozum, że ludzie się nie zmieniają, decydują jednak o swoim zachowaniu
Kiedyś wierzyłam w to, że ludzie mogą się zmienić. Dziś już tak nie uważam. Mogą lepiej zarządzać / kontrolować swoje reakcje, być bardziej świadomym tego co robią lub jak wyrażają poglądy, ale nie zmienią swojej prawdziwej natury i temperamentu. Nie da się też nikogo zmienić / ulepszyć / uświadomić na siłę. To strata czasu i energii.

Doceniaj przeszłość, szukaj w niej wskazówek
Ale nie pozwalaj jej za bardzo zbliżyć się do teraźniejszości. To co było – to było, przeszłość nie ma ci nic nowego do zaoferowania. Wyciągnij z niej wnioski i podziękuj za cenne lekcje – to wszystko.

Nigdy, ale to przenigdy nie wpuszczaj osób trzecich w ważne dla ciebie relacje
Obecnie tylko bliskie osoby wiedzą na jakich fundamentach zbudowane są moje relacje, jak wyglądają i co się w nich dzieje. Im mniej wścibskich oczu, tym związki są zdrowsze i szczęśliwsze – wierz mi! Nie potrzebujesz żadnych doradców do tego, by zbudować z kimś wspaniały związek. 

Nie żałuj na siebie pieniędzy
Nie pozwól innym rozliczać cię z pieniędzy, które uczciwie zarobiłaś. Wydawaj na co chcesz i ciesz się tym – zasłużyłaś!

Buduj biznes oparty na prawdziwych i zdefiniowanych wartościach
Tylko wtedy będzie on stabilny i zawsze się obroni. Nie oglądaj się na innych oraz na to jak budują swoje przedsiębiorstwo. Ustal żelazne wartości i się ich trzymaj. Kodeks honoru to najważniejsze co masz, będzie cię chronić w razie jakichkolwiek zawirowań lub wątpliwości.

Nie odpowiadaj na niechciane pytania, ucinaj je stanowczo, z odpowiednią dozą siły
Z wiekiem nauczyłam się odpowiadać krótko na niewygodne pytania, albo wprost wyrazić zdziwienie, że ktoś może być aż tak nietaktowny by je zadać – to najczęściej kończy rozmowę. Niejednokrotnie ucinałam dyskusję na tematy, które były osobiste. Polecam każdemu. Uwalnia od wstydu, poczucia strachu i wiecznej presji, by żyć według czyjegoś schematu.

Pogódź się z tym, że plany mogą nie wypalić, naucz się zarządzać zmianą
Jestem żywym przykładem na to, że plany się nie sprawdzają. Założenia i owszem, ale sztywny plan, który nie uwzględnia zmiany już nie. Miałam mieszkać w Mediolanie, nawet wymyśliłam sobie włoski biznes. MIałam mieć wielkie biuro w szklanym, gdańskim „Mordorze”, przygotowywałam nawet strategię franczyzową. Docelowo chciałam zatrudniać ok. 100 doradców. Gdzie jestem dziś? Zamknęłam biuro, bo chciałam być niezależna od miejsca pracy. Zredukowałam zespół do minimum, bo nie chcę już być szefem, wolę rolę partnera i zleceniodawcy. Kocham fakt, że mogę mieć klientów z całego świata i pracować z nimi w każdej strefie czasowej. W sferze prywatnej podjęłam szybkie i zdecydowane działania, nie czekałam na przychylność losu i jestem najszcześliwsza na świecie. Co chwilę coś się dzieje, wciąż zachodzą różne zmiany i to jest w życiu najpiękniejsze. A ja czuję się bezpiecznie bo się do nich przyzwyczaiłam i anwet lubię, kiedy los płata mi figla i wszystko zmienia.

Oczekiwania innych ciebie nie dotyczą
Tak po prostu. To, że ktoś ma jakieś wyobrażenie na mój temat, to problem tej osoby Nigdy nie próbowałam spełniać czyjejś wizji mojego życia i stanowczo ucinam jakiekolwiek próby. W tej kwestii nic się nie zmieniło.

Zawsze, ale to zawsze bądź autentyczna
Myślę, że to akurat bardzo widać na moich social media. Kiedyś trzymałam się biznesowego wizerunku, ale źle się z tym czułam, bo nie chciałam przestrzegać ścisłych reguł – właśnie dlatego mam własną firmę, by pracować tak jak to sobie wymyślę. Po ciepłym przyjęciu moich relacji z festiwalu Pol’and’Rock wiedziałam, że podjęłam dobrą decyzję. Dziś z uśmiechem reaguję na uwagi ekspertów „nie powinnaś mówić o przygodach na motocyklu” itp. – jak widać nie zaszkodziło mi to, a pokazało, że nie zamierzam budować relacji ze swoją społęcznością, opierając się na fałszu i sztucznej napompowanej bańce, którą niektórzy mylnie nazywają profesjonalizmem.

Sprawdzaj tych, od których chcesz się uczyć, nie ulegaj modzie
KIlka razy dałam się namówić na zakup produktu przygotowanego przez znanego influencera. Niestety zawsze były to nietrafione inwestycje. Straciłam czas, pieniądze i nerwy kupując coś, co nie było stworzone przez prawdziwych specjalistów. Dziś nie ufam ludziom, którzy sprzedają swoją wiedzę, tak naprawdę jej nie mając. Zanim coś kupię lustruję daną osobę. Nic nie zostawiam przypadkowi i spędzam dodatkowe godziny na researchu, nie kupuję już nic pod wpływem emocji i jeśli dany szewc chodzi bez butów, zamiast w najlepszych w mieście, odpuszczam.

Możesz zmienić zdanie zawsze wtedy, kiedy chcesz
I nikomu nic do tego. Codziennie spędzam minimum godzinę na edukacji i weryfikacji swoich poglądów, które oczywiście zmieniam! Nie trwam w jednym mindsecie tylko dlatego, że kiedyś uważałam dany schemat za prawdę objawioną. 

Nigdy, ale to przenigdy nie rozstawaj się w gniewie z bliskimi osobami
To klasyczny przykład uczenia się na tym, co spotkało innych. Interesuję się sprawami kryminalnymi, także zaginięcami. Niemal w każdym przypadku rodziny ofiar żałują, że nie powiedzieli „kocham Cię” przed rozstaniem, poprzedzającym tragedię, bo zawsze jest „ostatnie spotkanie”, niejednokrotnie zakończone w gniewie. Mam więc zasadę – choćbym nie wiem jak bardzo była zła, zawsze, ale to zawsze żegnam się mówiąc coś miłego. To moja mała obsesja – dużo podróżuję, jestem w ciągłym ruchu, dlatego mimo, że brzmi to nieco dramatycznie i teatralnie, dbam o swoje „ostatnie słowa”.

Zawsze znajdź czas dla swojego wewnętrznego dziecka
Cieszą mnie drobiazgi. Ostatnio zachwycałam się puzzlami i zniknęłam na dwa dni układając je. Byłam z siebie taka dumna, kiedy w końcu skończyłam. Notatki biznesowe znajdują się w pluszowym zeszycie. Kiedy chcę poukładać myśli – koloruję. Chętnie odwiedzam działy z zabawkami, sekcje z łamigłówkami, eksperymentami oraz zestawami artystycznymi. Lubię swoje wewnętrzne dziecko i z chęcią zaspokajam jego potrzeby. Dzięki temu nie tracę szczerej radości z odkrywania nowych rzeczy.

Nie rób podsumowań, ale co roku w dniu urodzin wznieś toast za siebie mówiąc – świetnie to rozegrałaś Kamila, jestem z ciebie dumna! 

31 rzeczy, które powinnam wiedzieć 10 lat temu 1

Dziękuję za przeczytanie moich wskazówek.
Pamiętaj, że zawsze możesz do mnie napisać
Trzymam kciuki za Twój rozwój zawodowy
i życzę samych sukcesów.

doradca kariery

Przeczytane? Bardzo się cieszę!

Czas wziąć sprawy w swoje ręce! Zacznij działać, zanim znajdziesz tysiąc wymówek, dlaczego chcesz jeszcze poczekać. Nie ma lepszego momentu na rozpoczęcie swojego treningu kariery, jak właśnie teraz.

Ciekawe? Chcesz więcej?

Zapisz się na newsletter. Otrzymasz nie tylko powiadomienia o nowych treściach na blogu, ale też dwa bezpłatne autorskie poradniki, prawdziwe skarbnice wiedzy, które od ręki pomogą Ci w planowaniu Twojej kariery.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *