Szukanie pracy to jedno z większych wyzwań w życiu. Wymaga odpowiednio przygotowanych narzędzi (CV, profil na LinkedIn), ale też konkretnych działań. Obecnie aplikowanie na oferty z rynku jawnego nie jest wystarczające, szczególnie jeśli zależy Ci, aby ten proces przejść sprawnie i dotrzeć do naprawdę interesujących ofert. Dowiedz się, jak prosić o pomoc w szukaniu pracy.
Dużą rolę odgrywa networking, czyli działanie oparte na relacjach i rozmowach z osobami ze swojej sieci kontaktów. Jest to najskuteczniejszy sposób, jednak wielu osobom sprawia trudność, ze względu na konieczność wyjścia ze swojej strefy komfortu, pokonania wstydu (np. przed kontaktami z ludźmi czy rozmową) oraz schowania swojej dumy do kieszeni. Poniżej znajdziesz 3 sprawdzone wskazówki, które ułatwią Ci tego typu działanie.
1. Unikaj postawy roszczeniowej
Aby wykorzystać sieć networkingową do swoich celów, musisz pamiętać o tym, że ludzie boją się desperatów. Jeśli więc zaczniesz dzwonić do swoich znajomych z komunikatem „szukam pracy, proszę, pomóż mi”, spotkasz się z uprzejmym zapewnieniem o gotowości do pomocy, które nie będzie związane z żadnym realnym działaniem. Dziś nie wystarczy już poprosić o wsparcie, trzeba jeszcze pokazać, czego konkretnie oczekujesz i w jaki sposób dana osoba może Ci w tym pomóc. Ludzie mają na co dzień wystarczająco dużo własnych spraw, które ich pochłaniają i równocześnie sprawiają, że „obce” problemy nie są czymś, na co chcą poświęcić swój cenny czas. Tradycyjny komunikat „daj mi znać, jeśli wpadnie Ci jakaś oferta pracy”, nie jest zobowiązujący i z pewnością nie wywoła zaangażowania we wspieranie Cię w rozwoju. Jest to mglista prośba, na którą dana osoba być może zareaguje, jeśli jakimś cudem będą temu sprzyjały okoliczności. Nie jest to jednak jasne zadanie, które wywoła deklaracje i rzeczywiste działanie. Ponadto tego typu prośba o wsparcie w szukaniu pracy, jest sygnałem, który łatwo zignorować.
Jeśli zależy Ci na konkretach i realizacji swojego celu, jakim jest znalezienie pracy, jasno komunikuj, czego oczekujesz. Zanim wyślesz wiadomość, zastanów się jakie zasoby może mieć osoba, z którą chcesz się skontaktować, sprawdź, czy w jej sieci są interesujące Cię kontakty lub powiązania z firmami, do których chcesz dotrzeć. Mając taką wiedzę, przygotuj spersonalizowaną wiadomość, w której zaproponujesz jasne działania, opiszesz swoją motywację oraz uzasadnisz prośbę.
2. Nie myl networkingu z telemarketingiem
Szukanie pracy, to praca sama w sobie. Oznacza to, że potrzebujesz czasu, by naprawdę znaleźć etat warty uwagi. Kiedy więc stawia się przed Tobą zadanie – skontaktuj się ze znajomymi, nie oznacza to – usiądź i zadzwoń do wszystkich, prosząc o wsparcie. Jak zatem się do tego zabrać? Rozpisz sobie swoją siatkę kontaktów. Wybierz osoby, z którymi warto odświeżyć znajomość, zadzwonić, porozmawiać na Facebooku. Zobacz z kim i kiedy możesz poruszyć temat prośby o pomoc. Oszacuj potencjalną liczbę rozmów. Pamiętaj, że networking nie lubi nacisku ani pośpiechu. To proces, a nie pojedyncze działanie.
Zadbaj o postawę, którą prezentujesz. Szukanie pracy bywa trudne i wywołuje wiele sprzecznych emocji, jednak warto zadbać o profesjonalizm. Nie płacz, nie dramatyzuj, nie wywołuj presji. Jeśli masz w sobie złe emocje, to postaraj się przepracować je w domu. Wyjście „na zewnątrz” nie oznacza, że musisz tryskać optymizmem, ale warto zadbać o pozytywny nastrój i nastawienie, które postawią Cię w zupełnie innym świetle.
Zwracaj uwagę na komunikaty. Niech Twoje prośby będą konkretne i osadzone w czasie. Mów o tym, że szukasz nowych możliwości rozwoju, wskazując, co dokładnie to oznacza i jaka praca jest zgodna z Twoim profilem zawodowym. Unikaj zwrotów „kiedyś”, „jakaś” i „gdzieś”. Zamiast tego poproś o:
- kontakt do doradcy zawodowego, jeśli takiego znają,
- możliwość przekazania dalej ŚWIETNIE zrobionego CV,
- informacje o tym, jak sami znaleźli obecną pracę (niech będzie to dla Ciebie inspiracją),
- polecenie ciekawych portali / blogów/ grup tematycznych wspomagających szukanie pracy,
- kontakt do działów HR w wybranych firmach (dobrze mieć wcześniej zrobioną listę),
- informacje na temat tego, czy w obecnej firmie znajomego jest wolny etat,
- kontakt do rekruterów / headhunterów, z którymi mieli kiedykolwiek styczność,
- podanie informacji na temat wydarzeń, instytucji, które mogą pomóc w szukaniu pracy,
- informacje na temat agencji pracy, które polecają lub słyszeli o nich dobre opinie,
- kontakt do innych osób, które mogłyby pomóc w uzyskaniu wyżej wymienionych,
- rekomendacje, jeśli dana osoba jest już zatrudniona w organizacji, która Cię interesuje.
Monitoruj, ale nie wywieraj presji. Możesz delikatnie podpytać o to, kiedy należy spodziewać się danej informacji (nie wszystkich naraz). Podziękuj za pomoc, doceń dotychczasowe działania. Jeśli widzisz, że ktoś bardzo ociąga się z udzieleniem wsparcia – odpuść. To gra na czas.
3. Radź się tych, którzy mogą dać Ci wartościową informację zwrotną
Co to oznacza? Szukaj osób aktywnych na rynku pracy. Ktoś, kto od wielu lat nie szukał pracy i nowych możliwości rozwoju, nie jest najlepszym doradcą. Wszystko przez to, że nie orientuje się w aktualnych trendach i wymaganiach pracodawców. Jeśli uda Ci się znaleźć odpowiedniego kandydata do rozmowy, poproś o analizę dokumentu CV, być może takie spostrzeżenia pomogą Ci sformatować dokument i podnieść poziom jego skuteczności.
Podsumowując, szukanie pracy wymaga przemyślanych działań i strategii. To nie miejsce na działanie „na hurra”, dlatego to, co możesz zrobić już dziś to:
- przyjrzyj się liście znajomych pod kątem znajomości rynku pracy, weź pod uwagę listę kontaktów w telefonie i na portalach społecznościowych, nie ignoruj partnerów znajomych, których znasz – może oni również mogą pomóc?
- przygotuj i dopracuj swoje CV (jeśli Twoje CV jest zdezaktualizowane i nietrakcyjne, nikt nie przekaże go dalej ze względu na swoją markę osobistą),
- rozpisz plan nawiązania kontaktu (pamiętaj o poziomie relacji, typie osobowości znajomego, zastanów się, o co możesz poprosić, jednak nie „zlecaj” więcej niż 3 zadań),
- doceniaj i dziękuj (np. zaproś na kawę – pretekst do pogłębienia relacji, jeśli widzisz możliwość wsparcia w innym obszarze, podziel się tym),
- monitoruj i śledź postępy Twoich działań (np. raz na tydzień),
- bez względu na efekty nie poddawaj się, nadal działaj i wysyłaj CV, dzięki temu dasz sobie możliwość szerszej perspektywy i większego wyboru.