Czasami mimo szczerych chęci i zaangażowania, popełniamy każdy możliwy błąd, skutecznie utrudniając sobie drogę do znalezienia wymarzonego etatu. Najlepiej uczyć się na cudzych pomyłkach, dlatego poniżej znajdziesz błędy osoby szukającej pracy, listę grzechów, stworzoną na bazie doświadczeń naszych klientów.
1. Mam dyplom i wiedzę – mam wszystko
Zdarza się, że mając dyplom, wydaje nam się, że każdy będzie chciał nas zatrudnić. W końcu mamy wykształcenie, czas, motywację i ogromne chęci. Nic bardziej mylnego. Wiedza to jedno, ale doświadczenie to drugie i okazuje się, że największą moc mają razem. Fajnie jest posiadać dyplom, natomiast w wielu przypadkach, nie jest on złotą kartą gwarantującą zatrudnienie. To element, który warto podkreślić w CV, jednak, żeby miał realną wartość, powinny go wspierać jasne informacje, co to oznacza dla pracodawcy.
Jak uniknąć tego błędu i zwiększyć swoje szanse na zdobycie pracy?
- dołącz do jakiejś ciekawej inicjatywy studenckiej,
- wybierz interesujący temat pracy dyplomowej (może posłużyć jako portfolio),
- bądź aktywny! Pomagaj przy organizacji eventów lub targów (to również doświadczenie),
- podejmij pracę dodatkową (z każdej pracy możesz wydobyć ciekawe kompetencje),
- jeśli nie masz dużego doświadczenia, opisz realną wiedzę, którą posiadasz.
2. Wygląd to nie wszystko
Tworząc zarówno CV, jak i profesjonalne profile na LinkedIn dla klientów, zawsze zwracamy uwagę na fotografię, która się w nich znajdzie. Owszem, są kraje, w których w CV zdjęcie nie powinno się znaleźć, jednak w Polsce realia są takie, że dokumenty bez nich przepadają wśród tych, które je mają. Podobnie jest z dokumentami, które przez nadmierne zdobienia, czy elementy graficzne stają się nieczytelne i trudne do przeskanowania. Niedopracowane CV to niewykorzystane szanse. Zastanów się, czy Twoje CV godnie Cię reprezentuje? Jeśli masz chociaż cień wątpliwości to znak, że musisz coś z tym zrobić.
Jak uniknąć tego błędu i zwiększyć swoje szanse na zdobycie pracy?
- Sprawdź czy masz uśmiechnięte, profesjonalne i eleganckie zdjęcie.
- Monitoruj aktualność swojej zgody na przetwarzanie danych osobowych.
- Poświęć czas na napisanie dobrego CV, to Ci się opłaci.
- Na początku dokumentu zamieść profil zawodowy.
- Dobrze opisz swoje kluczowe kompetencje.
- Nie przesadź z szatą graficzną (Canva odpada).
- Dobrze opisz swoje doświadczenie zawodowe.
3. 100% zgodności
Bardzo często spotykamy się z sytuacją, kiedy klienci, którzy są na etapie szukania pracy, przeglądają ogłoszenia i widząc jakiś punkt, którego nie spełniają, pomijają aplikowanie i daną ofertę w poczuciu beznadziejności. To błąd. Przez takie postępowanie, sami odbierają sobie szansę na rozmowę rekrutacyjną i znacznie obniżają poczucie własnej wartości. Mowa oczywiście o sytuacji, gdzie ok. 80% wymagań mieści się w tym, co mogą zaproponować pracodawcy. Jeśli brakuje czegoś, co jest bezwzględnie wymagane – uważam, że trzeba odpuścić. W pozostałych przypadkach warto próbować. Przecież nikt na nas nie nakrzyczy, ani nie zastrzeli za to, że chcemy spróbować swoich sił. W najgorszym przypadku nie otrzymasz zaproszenia na rozmowę rekrutacyjną. I tak nic nie tracisz. Nie mając wygórowanych oczekiwań, jednocześnie nie zabierasz sobie szansy na ewentualny sukces, nie bądź dla siebie krytykiem i nie rób selekcji za rekrutera. To jego rola, dlatego w takich przypadkach aplikuj i daj sobie szansę, aby go zainteresować.
Jak uniknąć tego błędu i zwiększyć swoje szanse na zdobycie pracy?
- Czytaj dokładnie ogłoszenia, szukając słów kluczy.
- Jeśli czujesz, że spełniasz większość wymagań – wyślij CV.
- Daj sobie prawo do tego, by usłyszeć „nie”. Lepsze to niż dopowiedziane scenariusze.
4. Zaniżanie swojej wartości
Często się zdarza, że kandydaci popadają ze skrajności w skrajność. Dochodzą do momentu, w którym wysyłają CV na każde nowe ogłoszenie i odpowiadają na setki propozycji współpracy, wysyłając aplikacje, jak leci. To się wiąże zazwyczaj z tym, że ich CV nie jest dopasowane, ani do branży, ani do stanowiska. Co gorsza, bywa wtedy również tak, że ich aplikacja trafia kilka razy do tego samego rekrutera (np. z jednej agencji pracy). Nic dziwnego, że telefon milczy. Taki sposób działania to strata czasu i mnóstwo przepalonych szans i kontaktów.
Jak uniknąć tego błędu i zwiększyć swoje szanse na zdobycie pracy?
- Sprawdź ile posiadasz profili zawodowych oraz określ interesujące Cię branże.
- Wyślij CV, nie zapomnij o interesującej treści maila i odpowiednim tytule.
- Wypisz miejsca, gdzie do tej pory wysłałeś swój dokument, by uniknąć powielania oferty.
- Sprawdzaj aktualne ogłoszenia, wybierz te, które mieszczą się w obszarze Twoich zainteresowań.
- Pod każdą opcję przygotuj CV. Dobierz odpowiedni opis kompetencji, wyróżnij najważniejsze informacje, zaprojektuj szatę graficzną, która będzie pasować do danego profilu zawodowego.
5. Syndrom oszusta
Czasami klienci widzą idealną ofertę i możliwości podjęcia współpracy. Docierają do ofert życia, na które nie odpowiadają. Dlaczego? Z powodu wybitnie niskiego poczucia własnej wartości i przeświadczenia, że „i tak mnie nie zatrudnią, więc po co próbować”. Straszny błąd. Popełniany niezwykle często. Nie postępuj tak, a spróbuj! Nie masz nic do stracenia, wszystko do zyskania. Nie warto samemu łamać sobie skrzydeł – zbyt wiele osób, chętnie zrobi to za Ciebie.
Jak uniknąć tego błędu i zwiększyć swoje szanse na zdobycie pracy?
- Wypisz swoje sukcesy, najlepiej ok. 100 – brzmi przerażająco? To dobrze! Jeśli wykonasz to zadanie, poczujesz się mocniejszy. Miej swoją listę zawsze przy sobie. Wracaj do niej w chwilach słabości.
- Zapytaj przyjaciół z jakimi problemami do Ciebie przychodzą. Z czym radzisz sobie najlepiej. Takie „cukierki” skutecznie podniosą Twoją pewność siebie.
- Sprawdź w czym jesteś najlepszy. To będzie Twoja tajna broń na rozmowie rekrutacyjnej.
- Nazwij swojego małego gremlina i koniecznie go oswój albo pokonaj!
6. Networking nie ma sensu
Samodzielne wypracowanie dobrze działającej sieci kontaktów to najlepsza inwestycja swojego czasu. Nic bardziej mylnego, networkingi dają idealne warunki do szukania pracy i korzystania z rekomendacji, które stanowią niezawodny dowód słuszności i potrafią nas postawić na podium listy kandydatów.
Jak uniknąć tego błędu i zwiększyć swoje szanse na zdobycie pracy?
- Zacznij chodzić na wszelkiego rodzaju wydarzenia związane z tematyką szukania pracy.
- Załóż profil na portalu LinkedIn lub innej platformie, która jest popularna na danym rynku.
- Zastanów się, kogo musisz poznać, kto mógłby ułatwić Ci znalezienie pracy.
- Stwórz własne wizytówki. Nawet najprostsze są lepsze niż żadne.
- Zrób porządek w swoich dotychczasowych kontaktach.
7. Zdawkowe i ogólne informacje
Kiedy ciągle słyszysz, że znaleźć fajną pracę możesz tylko po znajomości, zaczynasz mimowolnie w to wierzyć. Dzwonisz do znajomych, piszesz, że szukasz czegoś dla siebie. Efektywność tej formy komunikacji jest znikoma. Codzienność skutecznie zaciera mniej ważne informacje, skazując je na zapomnienie. Dlatego zadbaj o odpowiednie pozycjonowanie w świadomości ludzi, którzy Cię otaczają.
Jak to zrobić i zwiększyć swoje szanse na zdobycie pracy?
- Mów konkretnie, gdzie szukasz pracy (jakie stanowisko, branża, miasto).
- Wyślij swoje CV, znajomi często nie wiedzą, co potrafisz ani czym zajmujesz się zawodowo.
- Zastanów się, w jakich miejscach pracuje dana osoba i skup się na tym, by wiedziała, że jej firma mieści się w kręgu Twoich zainteresowań.
- Przygotuj listę firm, do których chcesz się dostać. Dokument wyślij do danej osoby z zapytaniem, czy zna kogoś, z kim warto porozmawiać o ewentualnej współpracy w podanych miejscach.
8. Ukryty rynek pracy
Większość klientów intuicyjnie szuka pracy na portalach z ogłoszeniami. Najczęściej wynika to z tego, że nie wiedzą, gdzie mogą znajdować się oferty współpracy, dlatego też z nich nie korzystają. To bardzo duże zaniedbanie, ponieważ koło nosa przelatuje im mnóstwo ofert znajdujących się na „ukrytym rynku pracy”.
Jak uniknąć tego błędu i zwiększyć swoje szanse na zdobycie pracy?
- Sprawdzaj zakładki „kariera” w interesujących Cię firmach.
- dołącz do grup tematycznych na Facebooku.
- Odwiedzaj Agencje Doradztwa Personalnego.
- Bywaj na targach pracy i konferencjach.
- Nawiązuj relacje z headhunterami.
- Monitoruj stronę Urzędu Pracy.
- Zapoznaj się z ofertą Biura Karier.
9. Zbyt duże zaufanie
Jednym z błędów, który pojawia się przy okazji szukania pracy, jest zaufanie do ludzi, którzy o rynku pracy nie wiedzą nic. Nasi klienci często dzielą się, że „dobrych rad” udzielali im do tej pory bliscy, koleżanki i dalsi znajomi. Jednak mimo dobrych intencji, jedyne co im przekazali, to stereotypy i błędne przeświadczenia na temat panujących zasad. Podcinali skrzydła, straszyli, malowali czarne wizje. Dlatego to, do czego zachęcam, to weryfikowanie, czy osoba, która nam doradza, ma świadomość i doświadczenie w danym temacie. W innym przypadku możesz stracić dużo cennego czasu i pieniędzy.
Jak uniknąć tego błędu i zwiększyć swoje szanse na zdobycie pracy?
- Podziękuj za dobre rady.
- Spisz je na kartce obok swoich pytań i wątpliwości.
- Udaj się do doradcy zawodowego, rekrutera, headhuntera lub konsultanta kariery.
10. Nic w internecie nie ginie
Nadal wiele osób jest zaskoczonych, że rekruterzy szukają informacji na temat kandydatów w internecie. Niejednokrotnie w takich sytuacjach zdziwienie zamienia się w przerażenie, szczególnie kiedy dana osoba wpisała swoje imię i nazwisko w wyszukiwarkę. Dlaczego? W ten sposób można dotrzeć do wielu treści, które nie zawsze idą w parze z tym, co obecnie jest dla nas ważne i chcemy reprezentować. Stare konta na portalach społecznościowych, wpisy i aktywności pod treściami, które dawno z nami nie rezonują lub – co gorsza – stawiają nas w złym świetle. Warto poświęcić czas, aby to zweryfikować i w razie potrzeby wyczyścić lub zablokować treści, które powinny zostać tylko w zasięgu Twojego wzroku.
Jak uniknąć tego błędu i zwiększyć swoje szanse na zdobycie pracy?
- Wpisz w wyszukiwarkę swoje imię i nazwisko.
- Sprawdź co widzą inni użytkownicy Facebooka.
- Zadbaj o to, by oznaczano Cię tylko w takich postach, które zaakceptujesz.
- Usuń stare profile (najpierw dokładnie je wyczyść, potem się ich pozbądź).
- Załóż konta na Linkedin i Goldenline (mają wysokie pozycjonowanie).
- Co jakiś czas monitoruj sieć.
11. Personal branding
Kiedyś pojęcie marki osobistej nie było tak powszechne i nie mówiło się o nim tak często, jak dziś. Na szczęście to się zmienia i rośnie świadomość, co do tego, że trzeba dbać o nią na każdym etapie budowania kariery. Wpływa na nią zarówno pierwsze wrażenie, jak i codzienne działanie, dlatego im szybciej zaczniesz świadomie nią zarządzać, tym szybciej zobaczysz tego pozytywne rezultaty.
Jak to zrobić i zwiększyć swoje szanse na zdobycie pracy?
- Zrób porządek na swoich portalach społecznościowych.
- Zadbaj o odpowiednie pierwsze wrażenie na rozmowach biznesowych.
- Unikaj wizerunkowych wpadek lub reaguj, kiedy się pojawią.
- Zarządzaj tym, co pojawia się w internecie na Twój temat.
12. Nigdy nie znajdę pracy
To największa obawa osób, które są na etapie zmian zawodowych. Powtarzają to jak mantrę, dołując się i odbierając sobie pozytywną energię. Jeśli też tak robisz, to wiedz, że Twoje zniechęcenie słyszą i czują potencjalni pracodawcy, rekruterzy, co może skutkować brakiem zaproszeń do kolejnych etapów rozmów.
Jak uniknąć tego błędu i zwiększyć swoje szanse na zdobycie pracy?
- Nie zapominaj o systematyczności (codzienny nawyk wysyłania CV).
- Przykładaj się do wysyłanych aplikacji (dobry mail, staranny LM i CV).
- Zanim pójdziesz na rozmowę kwalifikacyjną PRZYGOTUJ SIĘ.
- Czytaj dokładnie ogłoszenia, szukaj drugiego dna.
- Dbaj o siebie i o to, co myślisz na swój temat.