Znalezienie pracy marzeń to nie łatwe zadanie. Co zatem zrobić, aby uniknąć pułapek i zwiększyć swoje szanse na rynku pracy? Jak zminimalizować błędy w komunikacji z rekruterem? Nauczyć się prawidłowo komunikować się z nim! W tym artykule przedstawię Ci 6 najbardziej popularnych błędów, jakie popełniają kandydaci , ubiegający się o nową posadę. Unikaj ich, aby skutecznie przejść proces rekrutacji na wybrane stanowisko pracy.
1. Błędy ortograficzne i stylistyczne w CV
Rekruterzy są wzrokowcami! Niedoprecyzowane, chaotyczne lub nieprawidłowo napisane dokumenty świadczą o braku należytego przygotowania. Zanim prześlesz swoją aplikację na dane stanowisko, sprawdź, czy Twoje CV jest estetyczne, dopracowane i pozbawione błędów, które mogą wpłynąć na to, jak będą postrzegać Cię odbiorcy.
2. Chaos informacyjny i graficzne CV
Niejasne i niepoukładane prawidłowo informacje w CV utrudniają rekruterowi zrozumienie kwalifikacji kandydata. Korzystanie z kreatorów i gotowych szablonów bywa pomocne, jednak warto sprawdzić, czy używanie ich nie zaburza czytelności całego dokumentu. Sprawdź, czy wszystkie informacje, które zawarłeś w CV są doprecyzowane, tym samym nie będą wymagały dodatkowego komentarza, co usprawni pracę rekrutera. Wystrzegaj się graficznego przedstawienia swoich umiejętności bez wskazania legendy i dokładnych oznaczeń. Im bardziej przejrzyste i harmonijne CV, tym bardziej przykuwa oko i wzbudza chęć nawiązania kontaktu z Tobą, jako kandydatem.
3. Brak istotnych informacji
Niewystarczająca ilość informacji, zbyt ogólne określenia lub brak okresów zatrudnienia czy stanowiska, wprowadzają zamieszanie i dezinformują rekrutera. To, co zawrzesz w CV, powinno być kompletne i zrozumiałe również dla osoby nie orientującej się w Twojej branży i nie znającej specyfiki Twojej pracy.
4. CV niedopasowane do ogłoszenia
Szukanie pracy to proces, który wymaga czasu. Nie warto w tym przypadku iść na skróty. Wysłanie CV, które nie ma nic wspólnego z wymaganiami zawartymi w ogłoszeniu, przyczynia się do odrzucenia aplikacji przez rekrutera już na starcie. Spersonalizuj swój dokument i daj sobie szansę na przejście przez kolejne etapy rekrutacji i zdobycie pracy. Pokaż jak Twoje zasoby wpisują się w oczekiwania przedstawione w ogłoszeniu. Postaraj się, aby było to widoczne i czytelne dla odbiorcy.
5. Brak odpowiedniej komunikacji podczas rozmowy rekrutacyjnej
Zbyt pewna siebie postawa, brak szacunku czy nieodpowiednie zachowanie podczas rozmowy mogą być poważnym błędem. Kandydat niezdolny do odpowiedzi na pytania dotyczące stanowiska czy firmy, brak przygotowania merytorycznego oraz brak wiedzy o branży, może zdyskredytować Cię już na wstępie. To jakie zrobisz pierwsze wrażenie, wpływa na ocenę Twojej osoby jako przyszłego pracownika. Przygotuj się do rozmowy, postaw na autentyczność, dbając przy tym o kulturę wypowiedzi i odpowiednie przygotowanie merytoryczne.
6. Brak motywacji i nieadekwatne oczekiwania
Brak entuzjazmu, oczekiwania finansowe niewspółmierne z doświadczeniem lub zbyt małe zaangażowanie w proces rekrutacyjny, mogą zniechęcić rekrutera. Dostosuj swoje oczekiwania do możliwości oraz zadbaj o odpowiednie przedstawienie powodów, dla których chcesz nawiązać współpracę z daną organizacją.
Udział w rozmowie rekrutacyjnej i procesie zatrudnienia to okazja do zaprezentowania się. Skupienie na zrozumieniu potrzeb rekrutera, staranność w przygotowaniu dokumentów oraz profesjonalizm w zachowaniu podczas rozmów, to klucz do sukcesu w procesie rekrutacyjnym. Unikaj powyższych błędów, aby skutecznie przyspieszyć poszukiwania wymarzonego stanowiska pracy.
Powodzenia!