Szukanie pracy ma wiele wspólnego ze sprzedażą, Twoje kompetencje i doświadczenie stanowią ofertę, do której chcesz przekonać potencjalnego pracodawcę. Warto mieć świadomość, że tak jak marki zabiegają o uwagę i zaufanie konsumentów, tak kandydat musi zadbać o to, by wyróżnić się z tłumu. W tym artykule poznasz 6 prostych wskazówek, które pomogą Ci zaprezentować się jako osoba, obok której nie łatwo przejść obojętnie.
1. Wizytówki
Mogłoby się wydawać, że wizytówki przeszły do lamusa, ale to nie prawda. To nadal skuteczne narzędzie do prezentowania profesjonalnego wizerunku i zapadania w pamięć rozmówcy, który po spotkaniu może do niej wrócić i na spokojnie się jej przyjrzeć. Zadbaj więc o poniższe elementy.
- Wizytówki powinny być nietuzinkowe i odróżniać się od standardowych białych kartoników,
- Dobrym pomysłem jest umieszczenie na wizytówce swojego zdjęcia, wówczas wiadomo do kogo wzięło się kontakt,
- Warto zadbać, aby wizytówka była czytelna i jasno podkreślała co masz do zaoferowania innym,
- Zadbaj również o wezwanie do działania (CTA), które zachęci Twojego odbiorcę do kontaktu i dalszego rozwoju relacji.
Szczególną uwagę zwróć na sposób przekazywania wizytówki. Rozdawanie ich niczym ulotkarz nie spowoduje, że osoba, która ją otrzyma, zechce do niej wrócić. Zadbaj o dobry wstęp w formie rozmowy, na końcu zaproponuj kolejne spotkanie i przekaż swoją wizytówkę. Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, dlatego zadbaj o swój wygląd, mam tu na myśli również wygląd Twoich rąk, którymi będziesz wizytówki wręczać. Twój rozmówca, mimo wszystko, rzuci na nie okiem. Panowie mogą to wykorzystać, wpinając w mankiety niestandardowe spinki, które zapadną w pamięć. Panie – pierścionki czy bransoletki. Im ciekawsza forma, tym większe prawdopodobieństwo, że wzbudzi ciekawość i stanie się czymś, co pomoże Ci się wyróżnić i przełamać pierwsze lody.
2. Nie uciekaj
Otwarta postawa wobec obcych ludzi jest czymś rzadko spotykanym. Na spotkaniach networkingowych widać wycofanie lub zbieranie się w grupki, do których ciężko się dostać. Jak pokonać te niewidzialne bariery? Postaraj się uzbroić w najłagodniejszy i najmilszy uśmiech, jaki tylko jesteś w stanie z siebie wydobyć i idź w stronę cateringu. Z kawą w ręku lub ciastkiem nikt nie wygląda już tak groźnie, a i inni wydają się jakoś bardziej przyjaźni. Wspólne stanie w kolejce łączy ludzi i sprzyja small talkom, a rozmowa o kawie, stanowi jeden z lepszych „lodołamaczy”. Ponadto ten punkt to też zachęta do aktywnego udziału na forach dyskusyjnych i w konwersacjach pod merytorycznymi postami, gdzie komentując, zaznaczasz swoją obecność i możesz przyciągnąć potencjalnych rekruterów, czy pracodawców.
3. Zadbaj o szczegóły
Odpowiednio dobrane dodatki stanowią idealne dopełnienie Twoich stylizacji biznesowych i sprawią, że nie wtopisz się z tłum. Nie chodzi o to, by wyglądać jak choinka, ale dobrać to, co do Ciebie pasuje i wyróżnia na tle innych. Panowie mogą zaszaleć z zegarkiem, krawatem, spinkami, przypinkami lub poszetką. Panie mogą postawić na ciekawy naszyjnik, kolczyki, bransoletkę, pierścionki. Z gustem, klasą, ale również odrobiną szaleństwa można podkreślić swoją osobowość nietuzinkowymi dodatkami.
4. Korzystaj z telefonu odpowiedzialnie
Co to oznacza? Ciągłe zaglądanie w ekran w trakcie spotkań nie stawia Cię w dobrym świetle. Odłóż telefon i poświęć swojemu rozmówcy tyle uwagi, ile możesz, by w pełni skorzystać z rozmowy. Jeśli chcesz zbudować pozytywne wrażenie na drugiej osobie, po prostu patrz jej w oczy, uważnie słuchaj, zadawaj mądre, ciekawe pytania, pokaż, że naprawdę interesuje Cię to, co robi. Telefon sam w sobie może być również przydatny, wykorzystaj go do szukania alternatywnych miejsc i wydarzeń, na których możesz się zaprezentować. Zastanów się, gdzie jeszcze możesz budować swoją sieć networkingową i dopasuj sposób komunikacji do wybranego medium.
5. Daj się poznać
Co robi rzesza uczestników konferencji po jej zakończeniu? Idzie do domu. Znasz stwierdzenie, że prawdziwy biznes robi się w kuluarach? Wiele eventów oferuje możliwość uczestnictwa w „after party” lub sesjach networkingowych przy kieliszku wina. Postaraj się na nich zostać nawet wtedy, kiedy wzywają Cię bieżące sprawy. Rozważ również swój udział w konferencjach i wydarzeniach spoza obszarów Twoich dotychczasowych zainteresowań. Postawa proaktywna i wysoka energia zawsze wyróżniają, to też okazja do poszerzania swoich horyzontów, a osoby, które są pozytywnie nastawione, wzbudzają miłe emocje, które zostają na dłużej.
6. Wyróżnij się w sieci
Jeśli weźmiesz sobie poprzednie rady do serca, będziesz brać udział w spotkaniach, rozdawać wizytówki, to efektem tych działań stanie się zwiększony ruch na Twoich social mediach. Twoi rozmówcy będą chcieli Cię lepiej poznać. Dlatego zadbaj, aby Twoje miejsca w sieci profesjonalnie Cię reprezentowały. Sprawdź, czy nie ma tam treści, które mogą być źle odbierane i negatywnie wpływać na decyzję o dalszym kontakcie z Tobą. Dopracuj swój profil na LinkedIn, aby wyróżniał się szatą graficzną oraz odpowiednio opisywał Twoje zasoby, bądź konsekwentny w tym, co komunikujesz, niezależnie czy mowa o prywatnej rozmowie, czy też o publikowanych przez Ciebie postach.
Podsumowując, na Twój pozytywny wizerunek wpływa wiele rzeczy, dlatego przed każdym wyjściem upewnij się, że:
- masz wyjątkowe, eleganckie i wyróżniające się wizytówki oraz ciekawy profil na LinkedIn,
- jesteś odpowiednio ubrany (stosownie do okazji, ale z nutką czegoś wyjątkowego),
- masz estetyczne dodatki, które wzbudzają zainteresowanie i zachęcają do zadawania pytań,
- zarezerwowałeś sobie odpowiednią ilość czasu, którą możesz poświęcić na rozmowę.
Pamiętaj, aby po spotkaniu zaprosić zdobyte kontakty do swojej sieci np. na LinkedIn lub Facebooku. Podziękuj za spotkanie i rozmowę oraz umów się ponownie, by doprecyzować szczegóły współpracy. Powodzenia! Teraz już wiesz jak wyróżnić się na rynku pracy.